Dünya ile Potansiyel Çarpışma Tehdidi Oluşturan Asteroit Artık Güvenli Listede
Dünya ile Potansiyel Çarpışma Tehdidi Oluşturan Asteroit Artık Güvenli Listede

Sadece bir şehri veya bir kıtanın minik bir kısmını yok edecek olan küçük asteroitler bile, bir tehdit oluşturup oluşturmadıklarını anlamak için defalarca kez inceleniyor.

2022 Asteroid Günü öncesinde ESA, en tehditkâr asteroitlerden birini potansiyel etki listesinden çıkarabildiklerini duyurdu.

2021 QM1 olarak bilinen asteroit ilk olarak 28 Ağustos 2021'de Mount Lemmon gözlemevinde tespit edildi. O gece keşfedilen ve başlangıçta herhangi bir alarma neden olmayan yaklaşık bir düzine Dünya'ya yakın asteroitten sadece biriydi. Ancak takip eden gözlemler, onun 2052 civarında Dünya ile potansiyel bir çarpışma tehdidi oluşturduğunu gösterdi.

Çapı yaklaşık 50 metre olan 2021 QM1, sadece 9 kilometre yükseklikte yaklaşık 6 megaton TNT eşdeğerini atmosfere salmaya yetecek kadar güç toplayacaktır. Yüksek enerjili etkiler için en yaygın olarak kullanılan ölçümle karşılaştırmak gerekirse, Hiroşima'ya atılan nükleer bombanın gücünün 400 katı.

Yakın tarihte sadece bir kez bu büyüklükte bir asteroid Dünya'yı etkiledi. Neyse ki, 12 megatonluk bir enerji açığa çıkaran olay Sibirya'nın uzak bir bölgesinde meydana geldi.

Yaklaşık 2150 kilometre kare ormanı düzleştirirken, olayda sadece üç kişinin öldüğü düşünülüyor. Ancak bir nüfus merkezi üzerinde böyle bir etki meydana gelirse, sonuç felaket olabilir.

2021 QM1 birkaç ay boyunca Güneş'in arkasında kayboldu ve daha fazla gözlem yapmayı imkânsız hale getirdi.

Sabır çoğu bilim insanı için bir erdemdir, bu yüzden sabırla beklediler ve Çok Büyük Teleskop ile daha fazla veri toplamayı planladılar.

Asteroit güneşin arkasından zirveye çıktığında hazırdılar. Ve şimdiye kadar gözlemlenen en sönük asteroitin bir görüntüsünü yakalamayı başardılar.

Bu gözlem onlara, 2021 QM1'in başlangıçta tahmin edildiği gibi 2052'de Dünya'ya çarpma olasılığının yüzde 0 olduğunu gösterdi. Yörünge yolu, öngörülebilir gelecek için hiçbir tehlike oluşturmayacaktır.

2021 QM1, tehlikeli listeden çıkarılan ilk asteroit değil.

Şubat ayında ESA, ay gözlemleri engelledikten sonra listeden başka bir asteroid çıkardı. 70 m'lik kaya AE1, çok daha yakın bir potansiyel çarpışma tehlikesi oluşturuyordu.

2021 QM1'den bile daha fazla hasara neden olabilirdi ve potansiyel olarak tüm zamanların en yıkıcı havai fişek gösterisi olabilirdi.

Bütün bunlar, potansiyel bir çarpma tehdidi oluşturan başka bir asteroit bulunursa gerçekte ne yapacağımız sorusunu akla getiriyor? Pek çok plan mevcut ve şimdilik en azından endişelenecek bir şey yok.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum