Civcivler Sayıları Nasıl Sayıyorlar?
İnsanlar rakamları soldan sağa artan şekilde sayma eğilimindedirler. Bu çalışmaya göre yumurtadan yeni çıkmış civcivler de insanlar gibi rakamları soldan sağa artan şekilde sayma eğilimindedirler.

Civcivler, insanların saydığı gibi sayı sayamasa da, nesnelerin nicelik olarak daha çok ya da daha az olduğunu fark edebiliyor.

Bilim insanları daha önceki çalışmalarda civcivlerin daha büyük sayıda olan grupları, objeleri daha sağa koyma veya yerleştirmeye meyilli olduklarını hatta bunu üzerine çizilen kare miktarı farklı olan kartlarla uyguladıklarını  da gösterdiler. 

Üzerinde 5 tane karo çizilmiş olan kartları tanıtarak civcivler eğitildi ve kartların arkasına saklı olan toprak solucanlarıyla bu deneyi de daha lezzetli ve çekici hale getirdiler. 

Daha sonra üzerinde eşit sayıda (2şer kare) kare bulunan kartlar gösterildi ve ilginç olan şu ki eşit kareli kartlar da olsalar, asıl eğitildikleri karttan (5 kareli) daha az sayıda kare bulundurduğu için; tavuklar solucanı soldaki kartın arkasında aradı.

Test üzerinde 8 kare bulunan yeni iki kartla tekrarlandığında ise, sağdaki kartı seçtiler. Benzerlikler gösteriyor ki, ” mental sayı doğrusu “civcivler ve insanlar arasında ortak özelliklerden biri, ancak yine de kültürler arası yazı dili farklılığından dolayı sağdan sola büyüyen sayı sistemleri de var. Arapça, Farsça buna örnek. Araştırmacıların öngördüğü şey ise şu: sayı doğrusunun yönü tercih olarak beyindeki asimetride kaynaklanıyor olabilir ki bu asimetri de kuşlar ve insanlar arasında ortak.

Çalışmanın sonuçları Science dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • ANIL İFLAZ
    ANIL İFLAZ
    9 yıl önce

    Bildiğim kadarıyla arapçada yazı sağdan sola iken sayılar soldan sağa doğru yazılır.. bence önemli bir ayrıntı :D