Çinli Yörünge Aracı Mars'la Müthiş Bir Selfie Çekti
Çinli Yörünge Aracı Mars'la Müthiş Bir Selfie Çekti

Curiosity Mars'a yaklaşık on yıl önce ulaştığından beri hareketli kollar ve akıllı dijital dikişler aracılığıyla ara sıra selfie çeken Marslı gezicilere alışkınız. Kızıl Gezegeni çevreleyen yörüngeler için ise durum farklıdır, pek fotoğrafları çekilememiştir. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), yörünge uçaklarını yakalamanın da bir olanağı olduğunu kanıtladı.

Zhurong gezicisini Mars'a başarıyla getiren ve hala Mars'ın yörüngesinde olan yörünge aracı Tianwen-1, küçük bir kamera cihazı yayınladı. Bu, Tianwen-1'in inanılmaz bir selfiesini çekti, Wi-Fi kullanarak onu yörüngeye geri gönderdi ve ardından Dünya'ya iletti.

Fotoğraf, antenleri ve güneş panelleri ile altın uzay aracını tam görünümde göstermektedir. Arkasında, Mars'ın kuzey buz örtüsünün kısmi manzarasına sahip Kızıl Gezegen'in görkemi. Bu, yörünge aracının fotoğraf çekmek için konuşlandırılabilir bir kamerayı ilk kullanışı değil. Bunu derin uzayda da, Mars yolundayken yaptı. Ancak, bu fantastik arka plan en sonuncusu ile karşılaştırılamaz.

Bu yakın çekim, Mars’ın Kuzey Kutbu'nun hemen üzerinde Tianwen 1'i gösteriyor.

 

Tianwen-1, geçen Mayıs ayından bu yana Mars yüzeyini keşfeden bir arazi aracı ve gezici ile bir arada görevdir. Zhurong ayrıca kendisinin ve arazi aracının sevimli fotoğraflarını çekmek için konuşlandırılabilir bir kablosuz kamera kullandı. Tianwen-1'in yörünge kısmı, gezegenin yükseklerinden Mars'ın görünür jeolojisini incelemek ve Mars'ın zayıf manyetik alanını kesin olarak ölçmek için tasarlanmıştır.

Alet takımında, yaklaşık 2 metre nesnelerin çözümlenebileceği görüntüleri yakalayabilen yüksek çözünürlüklü bir kamera vardır. Bu, NASA'nın Mars Keşif Orbiterinin HiRISE'ı kadar iyi olmayabilir, ama yine de inanılmaz. Tianwen-1, yörüngesine NASA yörüngesinden daha uzakta başladı ve en yakın yaklaşımıyla yerden 400 kilometre yüksekliğe ulaştı, ancak Kasım ayında değiştirdi.

Buradaki girdap, Mars'ın Kuzey Kutbu.

 

Tianwen-1, Kızıl Gezegen etrafındaki 7 saat ve 5 dakikalık yörüngesinde şimdi 256 kilometreye ve 10.700 kilometreye kadar yaklaşıyor. Yeni gök yolu, yörünge aracının bilimsel hedefleri üzerinde çalışmaya başlamasına ve 90 günlük beklenen görevinin çok ötesinde çalışmaya devam eden Zhurong'dan veri almaya devam etmesine izin veriyor.

Görevin adı olan Tianwen, Qu Yuan (~340-278 BCE) tarafından yazılmış eski bir Çin şiirinden geliyor. “Göklere Sorular” olarak tercüme edilir, Mars'a yeni bakış açıları sağlayacak ve hala anlaşılmayı bekleyen birçok gizeme cevap verecek bir görev için uygun bir isim denilebilir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/chinese-orbiter-snaps-awesome-selfie-with-mars-like-never-before/
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum