ChatGPT Kendi Bindiği Dalı Kesti
ChatGPT Kendi Bindiği Dalı Kesti

Herkesin bildiği gibi ChatGPT, OpenAI şirketi tarafından geliştirilen yapay zekâ sohbet robotudur. OpenAI şirketi 2015 yılında, aralarında Elon Musk ve Sam Altman gibi ünlü kişilerin de bulunduğu bir grup tarafından kuruldu. Şirketin başlangıçtaki hedefi, araştırmalarını tüm halka açarak hiçbir kâr gütmemek, katkı bulunmak isteyen herkesle iş birliği içinde çalışmaktı. Fakat şirket 2019 yılında kâr amacı gütmeyen bir kuruluştan, sınırlı derecede kâr amacı güden bir kuruluşa dönüştü ve Microsoft, DALL-E şirketleriyle ortaklıklar kuruldu.

Fakat geçtiğimiz ay Youtuber Enderman tarafından ChatGPT kullanılarak Windows 95 için lisans anahtarları oluşturuldu. Normal şartlarda ChatGPT, korsanlık ve sahtecilik işlemlerini reddeder fakat Enderman ilk önce kendi, Windows 95 için gerekli lisans anahtar yapısını öğrendikten sonra ChatGPT’den bu yapıya uygun bir dizi metin ve sayı dizisi vermesini istedi. Bu istek, bir kayıt anahtarı oluşturmaya ve yasa dışı bir şey yapmaya yönelik bir girişim olmadığı için, ChatGPT bu isteğe uydu ve buna uygun çıktı vererek Windows 95 için lisans anahtarları üretti.

Bu denemeyi tamamen merak alıştırması olarak yapan Enderman’ın amacı Windows’un bir açığını bulmak değildi. Bu yüzden Microsoft’un 20 yıl önce desteğini kestiği Windows 95 üstünde bu denemeyi yaptı. Bu deneme birçok kişinin ilgisini çekecek olsa da lisans anahtarlarının artan karmaşıklığı göz önüne alındığında Windows’un son sürümleri için bunu yapmak oldukça zor olacaktır.

Bu olay, hayal gücümüzü kullanarak biraz yaratıcı olursak ChatGPT ve diğer yapay zeka uygulamalarıyla neler yapabileceğimizin bir göstergesidir. Evet bir makine öğrenimi uzmanı olarak yapay zeka çalışmalarının hepsini destekliyorum fakat bu uygulamaların kötü amaçlı kullanımlarını engellemek için devletlerin bir araya gelerek ortak çözüm üretmesi gerektiğine de inanıyorum.

Kaynakça

1) Digital Trends Resmi Web Sitesi, https://www.digitaltrends.com/computing/chatgpt-generates-free-windows-keys/

2) OpenAI Resmi Web Sitesi, https://openai.com/blog/microsoft-invests-in-and-partners-with-openai

3)OpenAI Resmi Web Sitesi, https://openai.com/blog/introducing-openai

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum