Akşam yemeği için neden birbirimizi yemiyoruz?
Yamyamlıkla alakalı yeni araştırma, bunun çok az kalorili olduğunu iddia ediyor.

İnsanlar en tehlikeli av olabilirler, fakat en fazla besleyici yiyeceklerdir. (Daha önce Fiji Adası’nda bulunmuş kafatasları gibi yamyamlık kanıtlarına rağmen). Ortalama bir insanın kalori sayılarına dayanan yeni, biraz ürkütücü bir çalışma, Homo erectus, Homo erectus ataları, Neandertaller ve erken modern insanlar da dahil olmak üzere, insanoğlunun beslenme biçiminin çoğunlukla ritüistik olduğunu öne sürüyor.

Bir araştırmacı, ortalama bir insan vücudunda tam olarak ne kadar kalori olduğunu bulmak  için, 1945 ve 1956 yılları arasında, ölü bedenleri bilime, adanmış 4 yetişkin erkeğin kimyasal yapılarını inceleyen bir çift araştırmadan faydalandı.

Ortalama olarak yetişkin bir erkek, yağ ve protein içeren 125,822 kaloriden oluşur. Bu miktar, 60’tan daha fazla insanın 1 günlük yeme ihtiyacını karşılayacak kadardır (vücudun enerji bakımından en zengin olan kısmı tek bir yer midir? Her insanda 49.399 kalorilik yağ bulunmaktadır. En az yağ nerededir? Dişlerde, 36 kalori bulunur).

Bu sayılar kalori için düşük sınırları temsil ediyor, çünkü Neandertaller ve diğer nesli tükenmiş insansılarda muhtemelen modern insanlardan daha fazla kas kütlesi vardı. Yine de, araştırmacılar bugün Bilimsel Raporlar’da mamutlar (3,600,000 kalori), tüylü gergedanlar (1,260,000 kalori) ve yabani öküzler (979,200 kalori) gibi diğer hayvanlarla karşılaştırıldığında eski insanlar tarafından yaygın olarak kullanılan, avcılarla aynı derecede kurnaz ve tehlikeli olan insansıların avlanmasının hemen hemen hiç görülmediği sonucuna varıyor.

Avrupa’da bulunan 9 paleotik alanda 936,000’den 14,700 yıl öncesine kadarki bazı yamyamlık örneklerinin, açlıktan ya da doğal nedenlerden ölmüş vücudun yapısının bozulmasının istenmemesinden kaynaklı olabileceğini ileri sürüyor. Fakat çoğu durumda, araştırma, daha çok tarih öncesi yamyamlığın esasen doğada ritüel olduğunu ve  bir düşman üzerinde zafer kazanıldığını ima ediyor.

*Kemik iliğindeki iskelet dokusunun kalori sayıları

(Grafik) J.Cole/Bilim Raporları

Kaynak
http://www.sciencemag.org/news/2017/04/why-don-t-we-eat-each-other-dinner-too-few-calories-says-new-cannibalism-study

0 yorum