Çekirgeler Kanserin Kokusunu Alabiliyorlar
Çekirgeler Kanserin Kokusunu Alabiliyorlar

Bilim insanları, çekirgelerin koku alma duyularını kullanarak sağlıklı insan hücrelerini kanserli hücrelerden ayırt etmede usta olduklarını ve bunun da hastalığı daha erken tespit etme ve iyileşme şansını artırma fırsatları yaratabileceğini gösterdi.

Daha da iyisi, böcekler aslında tek tek kanser hücre dizilerini seçebilir, bu da kanser türünün yanı sıra kanserin varlığının da tespit edilebileceğini düşündürüyor.

Bu yeteneği tıbbi cihazlarda nasıl kullanacağımızı bulabilirsek, ortada çok büyük bir potansiyel var.

Web sitesi BioRxiv'de hakem incelemesinden önce yayınlanan bulgular, erken kanser tespiti için umut verici.

Elektrotlar tarafından alınan beyin aktivitelerindeki değişikliklerle ölçülen çekirge tespitinin güvenilir, hassas ve hızlı olduğu gösterilmiştir - sadece birkaç milisaniyede gerçekleşir.

Michigan State Üniversitesi'nden mikrobiyolog Christopher Contag, "Kanserin erken teşhisi çok önemlidir ve ister tasarlanmış ister milyonlarca yıllık doğal seçilim tarafından bize sağlanmış olsun, oraya ulaşmak için mümkün olan her aracı kullanmalıyız" diyor. "Başarılı olursak, kanser tedavi edilebilir bir hastalık olacak."

Bilim insanları tarafından koku araştırmalarında düzenli olarak kullanılan bir böcek türü olan çekirgelerin koku alma becerileri hakkında zaten çok şey biliyoruz.

Ekip, çekirgelerin beyinlerine bağlı elektrotları kullanarak, böceklerin farklı hücrelerden alınan gaz örneklerine verdiği tepkiyi ölçebildi ve kokladıkları kimyasalları temsil eden sinyal profilleri oluşturdu.

Tabii ki, sağlıklı hücrelere ve kanser hücrelerine tepki olarak oluşturulan profiller farklıydı.

Daha önce ağız kanseri hücrelerinin mikroskop altında normal hücrelerden farklı göründüğünü tespit etmiş ve bunu metabolitlerdeki değişimlere indirgeyen bilim insanları, hücrelerin çekirgelerden gerçekten farklı koktuğunu doğrulayabildiler. Bu büyük olasılıkla havadaki VOC'ler nedeniyleydi.

Bu özel çalışma, kendisini ağız kanserleriyle sınırladı, ancak araştırmacılar, üretilen VOC'lerin farklı imzaları nedeniyle diğer kanser türlerinin de aynı şekilde tespit edilebileceğinden eminler.

Contag, "Kanser hücrelerinin normal hücrelerden farklı görünmesini bekliyorduk. Ancak böcekler üç farklı kanseri birbirinden ayırt edebildiğinde bu inanılmazdı" diyor.

Farklı kanser türleri arasında, kanser 4. aşamada (vücudun diğer bölgelerine yayıldığında) tespit edildiğinde hayatta kalma oranı yüzde 10-20 civarındadır. Bunu, hastaların yüzde 80-90 hayatta kalma şansına sahip olduğu 1. aşamada tespit edilen kanserlerle karşılaştırdığımızda büyük bir fark olduğunu anlıyoruz.

VOC'lerdeki değişimleri tespit edebilecek 'biyonik burun' cihazları geliştirmek için çalışmalar hâlihazırda devam ediyor, ancak bilim insanları hala çekirgelere uyan sensörler oluşturmakta yetersiz kalıyorlar. Bu keşif, potansiyel olarak bu araştırmada ileriye doğru başka bir yol sunuyor.

Ekibin nihai amacı, hastalık teşhisi için kullanmak için böcek beynini 'hacklemek', çekirgelerin doğal koklama gücünü tersine mühendislik yapmaktır. Henüz erken, ancak araştırmacılar kullanılabilir algılama cihazlarına giden bir yol çizebilirler.

Araştırmayla ilgili ön baskı makalesi BioRxiv'de mevcuttur.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum