Büyük Kırmızı Leke Küçülüyor
Güneş Sistemi\'nin en büyük gezegeni Jüpiter\'in yüzeyindeki \'Büyük Kırmızı Leke\' küçülüyor. Hubble tarafından çekilen en son fotoğrafta lekenin en küçük hali görüntülendi.

Dünya'dan 318 kat daha büyük olan Jüpiter'in yüzeyindeki dev fırtınayı temsil eden Büyük Kırmızı Leke, küçülmeye başladı. NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından yapılan en son gözlemler, lekenin bilinen en küçük boyuta indiğini belirledi.

Jüpiter'in yüzeyinde sarı, turuncu ve beyaz renkli tabakaların karışımı halinde beliren leke, hızları saatte yüzlerce kilometreyi bulan fırtınaların oluşturduğu girdaptan meydana geliyor. Yüzyıllardır gözlemlenen Büyük Kırmızı Leke, bugün en ufak boyutuna inmiş durumda.

Gökbilimciler, 19'uncu yüzyılın sonlarına rastlayan ilk hesaplamalarında Büyük Kırmızı Leke'nin 41 bin km genişliğinde olduğunu ölçmüştü. 1979-1980 yıllarında Jüpiter sisteminden geçen Voyager uzay araçları, lekenin genişliğini 23 bin 335 km olarak hesaplamıştı. Hubble Uzay Teleskobu tarafından elde edilen en son verilere göre, Büyük Kırmızı Leke bugün sadece 16 bin 500 km genişliğinde.

NASA Goddard Uçuş Merkezi tarafından yapılan açıklamada, elde edilen sayının bugüne kadar yapılan en küçük ölçümü temsil ettiği ifade edildi. 2012'den bu yana küçülme hızında artış olduğu belirtilen Büyük Kırmızı Leke'de yaşanan değişimin arkasındaki neden henüz bilinmiyor.

NASA adına açıklama yapan Amy Simon, 'en son gözlemlerde fırtınanın çok küçük anaforlarla beslendiğini gördüklerini, bu durumun Büyük Kırmızı Leke'nin iç dinamiklerini etkiliyor olabileceğini' söyledi.

Gökbilimciler, Büyük Kırmızı Leke'deki değişimin nedenini ortaya çıkarmak için fırtına girdabının nasıl beslendiğini araştıracak.

Kaynak: Spacetelescope.org

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum