Bu lokantada garsonlar ‘uçuyor’
Singapur\'da bir lokanta zinciri, robot garson kullanmaya hazırlanıyor.

Singapur merkezli restoran ve bar zinciri Timbre, yiyecekleri ve içecekleri taşıması için uçan robotlar kullanmaya hazırlanıyor.

Bu yeme içme sektöründe ilk kez hizmet için robotların resmi olarak görevlendirilmesi anlamına gelecek. Singapur’da beş farklı lokantaya sahip olan  şirketinin İdari Direktörü Edward Chia, bu şekilde hizmet sektöründe verimliliği artırmayı planladıklarını söyledi. 

GARSONLARIN YERİNE GEÇMEYECEK

Chia, robotların garsonların yerine geçmeyeceğinin, sadece onların işlerini kolaylaştıracağını belirtti. Chia, “İnsan gücünün yetmediği zamanlarda, elimiz kolumuz bağlanıyor. Biz burada robotlarla insanların yerini değiştirmeyeceğiz, sadece onlara daha iyi hizmet sunma fırsatı sağlayacağız” dedi. 

2 KİLOYA KADAR TAŞIYABİLECEK

Otomatik kumanda ile yönetilebilen robotlar, iki kilo ağırlığa kadar yemek ya da içecek taşıyabilecek. Robotlar doğrudan yemekleri müşterilerin masalarına değil, garsonların alabilecekleri bir noktaya kadar taşıyabilecek, servisi yine garsonlar yapacak.

ELEMAN SIKINTISI VAR

Singapur hükümetinin çalışma kanunlarını sıkılaştırılmasının ardından, ülkede diğer sektörde olduğu gibi yeme-içme sektöründe de sıkıntı yaşanır hale geldi.

Kaynak: NTV


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum