Bu Hafta Gerçekleşecek On Yılda Bir Olay Hibrit Tutulma Nedir?
En nadir tutulma türü bu hafta gerçekleşiyor, ancak dünyanın çoğu ya sadece kısmi bir tutulma görecek ya da hiçbir şey görmeyecek.

Bu Perşembe Avustralya'nın bazı bölgeleri, Doğu Timor ve Batı Papua üzerinde bir hibrit güneş tutulması meydana gelecek. Ancak çoğunlukla okyanus üzerinde olacak. Bu, 2013'ten bu yana ilk hibrit tutulma. Güneş tutulmalarında her zaman olduğu gibi, çok daha geniş bir alandaki insanlar, bu durumda Avustralya ve Güney-Doğu Asya, kısmi bir tutulmanın kararmasını yaşayacaklar ve bu, özellikle gökyüzü açıksa izlemeye değer olabilir.

 

Hibrit tutulma nedir?

Hibrit tutulmaların varlığı ilginç bir gerçeğe bağlıdır: Güneş ve Ay, gökyüzünde neredeyse tamamen aynı alanı kaplar. Bu her zaman böyle değildi - Ay istikrarlı bir şekilde uzaklaşıyor, bu yüzden son zamanlarda daha büyük görünüyordu ve yakında fark edilir derecede küçülecek. Dahası, Ay'ın yörüngesi tam dairesel değildir, bu da Ay'ın görünen büyüklüğünü etkiler ve Ay yörüngesinin en yakın kısmının yakınında dolunay olduğunda bize "süper aylar" verir.

Ay daha yakın olduğunda, doğrudan Dünya ile Güneş'in arasından geçerse tam güneş tutulması oluşturacak kadar büyüktür. Bununla birlikte, üç cisim mükemmel bir şekilde hizalandığında, ancak Ay bizden daha uzakta olduğunda, gerçek Güneş'in bir halkasının (sadece korona değil) kısa süreliğine Ay'ı çevrelediğinin görülebildiği halkalı tutulma oluşturur. Bu yılın sonlarında Kuzey ve Güney Amerika'nın bazı kısımlarını geçen güneş tutulması halkalı olurken, gelecek yılki Kuzey Amerika olayı tam olacak.

Hibrit tutulma, Ay Dünya'nın en yakın kısımları üzerinde tam tutulma oluşturacak kadar yakın olduğunda, ancak tutulma yolu Dünya'nın eğrisiyle daha uzak hale getirilen bölgelere ulaştığında halkalı tutulmaya dönüştüğünde (Düz Dünyacılar bunu bir an için düşünmek isteyebilirler) meydana gelir.

Bunun gerçekleşmesi için zamanlamanın mükemmele yakın olması, Ay'ın yörüngesinin tam gölgesinin Dünya'nın en yakın kısmına ancak zorla ulaştığı noktasında olması gerekir.

Bu şekilde ifade edilirse, şaşırtıcı olan şey, hibrit tutulmaların sadece on yılda bir meydana gelmesi değil, bin yılda bir olan bir şey olmamasıdır. Yine de bu, bu yüzyılın üçüncüsü ve 1986/87'de altı ay içinde iki tanesi gerçekleşti.

Bir tutulmanın hibrit olması, çoğu izleyicinin hem tam hem de halkalı durumları görebileceği anlamına gelmez. Güneş tutulmaları, gezegenin uzun, dar alanlarında meydana gelir ve bu mesafenin çoğu için tutulma ya bir şeydir ya da başka bir şeydir. Her ikisini de görmek için Ay'ın gölgesiyle yarışan bir uçakta olmanız gerekir.

Bu yolun her iki tarafında gözlemciler yalnızca kısmi bir tutulma görürler - tam veya halkalı kısma daha yakın olmaları fark etmez.

 

Perşembe günkü tutulma

The path of the partial eclipse

Kısmi tutulmanın yolu.

 

20 Nisan tutulması, gözlemcilerin onu görmesini zorlaştırmak için zahmet etmiş gibi görünüyor. Tutulma çizgisi, Exmouth Yarımadası'nda Avustralya kıyılarına dokunuyor ve Barrow Adası'ndan geçiyor. Her ikisi de büyük nüfus merkezlerinden uzakta ve geçen haftaki büyük siklondan önce bile yalnızca az sayıda turisti kaldırabiliyordu. Buradan Pasifik'e ilerlemeden önce Endonezya'nın daha kalabalık adalarından uzaklaşıyor ve Doğu Timor ve Batı Papua'yı geçiyor.

Bazı insanlar, onu Avustralya kıyılarındaki yolcu gemilerinden izleyecekler.

Kara üzerindeki tüm kısımlar da dahil olmak üzere yolunun çoğu için tutulma tamdır, yalnızca sırasıyla en başında ve sonunda güney ve orta Pasifik Okyanuslarında halkalı hale gelir.

Olumlu tarafı, yüz milyonlarca insan, eğer doğru donanıma sahiplerse kısmi bir tutulma görecek, ancak Endonezya dışında çoğu için bu gerçekten de çok kısmi olacak. Melbourne ve Sidney'den yaklaşık yüzde 20'si gizlenecek ve Güneydoğu Çin'in ince bir şeridi, Güneş'in sadece küçük bir yüzdesinin gizlenmesine tanık olacak.

The curving path of the eclipse looks like it was designed to avoid land, particularly heavily populated land

Tutulmanın kıvrımlı yolu, karadan, özellikle de yoğun nüfuslu araziden kaçınmak için tasarlanmış gibi görünüyor.

 

Bunlar küçük olsa da, bazı olumlu taraflar var. Güneş şu anda o kadar aktif ki, Güneş'in gizlenmemiş kısımlarında muhtemelen bol miktarda güneş lekesi görülebilir.

Saygın bir kaynaktan tutulma gözlüğü takmadıkça, özellikle bir tutulma sırasında asla doğrudan Güneş'e bakmayın. Teleskop veya dürbün kullanıyorsanız, ya Güneş'in görüntüsünü boş bir yüzeye yansıtın ya da aletin önünde, asla arkasında değil, yüksek kaliteli koruyucu malzeme kullanın.

Doğru yerde olmayanlar, uygun ekipmana sahip olmayanlar veya bulutlar tarafından engellenenler için olay, Perth Gözlemevi ile birlikte Time and Date tarafından canlı olarak yayınlanacak.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum