Bomba Tehlikesine Kesin Çözüm
MIT ve Princeton'daki bilim insanları, hava alanlarında bomba tespiti için kuantum teknolojisinden faydalandı. Bombalar artık anında tespit edilecek.

Son aylarda artan terör olayları, hepimizi korkutmuştu. Haliyle teknoloji firmaları da bu durumu en aza indirebilmek için seferber oldular. Örneğin Brüksel’deki havaalanı bombalaması, tüm dünyayı derinden üzmüştü. Ancak yeni teknolojiyle birlikte, böyle bir durum umarız ki bir daha yaşanmayacak.

Lazer teknolojisiyle bomba tespiti

Terahertz lazer teknolojisiyle birlikte hava alanlarında bomba tespitiyapılabilecek. Normalde şu anda hava alanlarında terahertz spektrum tarama teknolojisi kullanılıyor. Bu durum, bombaları bulmak için ideal olsa da, belli bir potansiyeli var ve büyük bagajlar için pratik değil. Kaldı ki, büyük bavullar için kullanılsa, işlemin tek bavul için 30 dakikadan fazla sürmesi gerekir.

Mikrosaniyelere düşürüldü

MIT ve Princeton içerisindeki bilim adamları, bir kuantum lazer sistemi geliştirdiler ve bavul kontrollerini 100 mikrosaniyeye düşürdüler. “Quantum cascade laser system” diye hitap edilen yeni teknoloji, tek bir lazer içeriyor.

Hava alanları için ideal

Küçük bir üniteden oluşan sistem, çoğaltılarak büyük bir soğutma ünitesiyle birlikte hava alanlarındaki tarama sistemlerine rahatça entegre edilebilecek. Yolcuların tarayıcılarda bekleme süreleri çok az artacak ama en azından ölüm riski bu şekilde azalabilir.

Bu çalışma, anında hava alanlarına gitmeyecek şüphesiz. Büyük bir adım olarak nitelendirilen bu gelişme, belki de çok daha basit bir hale getirilerek önümüzdeki yıllarda kullanılabilecek.

Kaynak
http://shiftdelete.net/bomba-tehlikesine-kesin-cozum-71753

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum