BMW’nin İlk Elektrikli Otomobiline Çok Şaşıracaksınız!
BMW firmasının geçtiğimiz yıl ürettiği hibrit modeli ile geleceğin otomobili ilan edilen i8’in kökü daha öncelerine dayanıyor! Nasıl mı? İşte BMW 1602e ve detayları…

Otomobil dünyasının önde gelen üreticilerinden biri olan Almanya merkezli BMW firması, geçtiğimiz yıl konsept bir otomobil üretmiş ve otomobil dergi ve programlarının onur konuğu olmuştu. Uzay kasa diye anılan ve konsept olarak yenilikçi tasarım çizgileriyle bütünleştirilen BMW i8’in dikkat çeken en büyük özelliklerinden biri de en az kasası kadar motor sistemi olmuştu.

%100 Hibrit model olarak tasarlanan BMW i8, elektrik ile çalışıyor ve kontrolü yine elektrik ile sağlanıyordu. Görenleri şaşkına uğrayan i8’in saatte 300 km hıza ulaşabildiği ve saatte 90 km giderken 1100 km yol alabildiği açıklanmıştı. Fakat BMW’nun ilk elektrikli(hybrit) modelinin i8 olmadığı anlaşıldı. BMW firması, 1972 yılında kendi evinde ürettiği “BMW 1602e” modeli ile elektrikli bir otomobil yapmayı başarmış.


Her ne kadar günümüz hibrit otomobilleri kadar yüksek tork, beygir ve valve gücü sunamasa da 12 volt Bosch marka 12 adet akünün kullanıldığı 1602e, 60 km/h hızla 100 KM mesafe gidebiliyor. 1980 model BMW 3 kasasının görünümüne sahip ilk hibrit aracın tanıtım videosu ile şimdi sizleri baş başa bırakıyoruz.


Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum