Bitcoin’i bir Amerikan casusluk laboratuvarı mı üretti?
Bitcoin’i bir Amerikan casusluk laboratuvarı mı üretti?

İlk kripto para birimi olan Bitcoin,  Satoshi Nakamoto takma adlı bir kişi veya grup tarafından 2008 yılında icat edilmiş ve Bitcoin hakkında makale yayınlayıp gözden kaybolmuştur.

Ancak internette dolaşan bir teoriye göre, Bitcoin'in, Amerikan casus teşkilatı olan Ulusal Güvenlik Ajansı(NSA) tarafından tasarlandığı öne sürülüyor. Bitcoin konusunda uzman olan Nic Carter, "Bitcoin’in, bir araştırmacının rafa kaldırılamayacak kadar iyi olduğunu düşündüğü ve gizlice yayınlamayı seçtiği, kapatılmış bir iç Ar-Ge projesi olduğunu düşünüyorum" diye tweet atarak kendi teorisini ortaya attı. Carter ellerinde kesin bir silah olduğunu da düşünüyor. Bu silah 1996 yılında NSA çalışanları tarafından yayınlanan "Anonim Elektronik Paranın Kriptografisi" başlıklı bir makale. Makalede "Tatsuaki Okamoto" adlı bir araştırmacının çalışmasına da atıfta bulunuluyor.

Fakat makale hakkında görüşler ise, dijital parada kullanılabilecek kriptografik fikirlerin araştırılması olup, en büyük yeniliği merkezi olmayan tasarımı olan Bitcoin'in aksine, işlemlerin bir denetleyici otoriteye dayandığıdır. Ayrıca makalede elektronik paranın vergilendirme ve kolluk kuvvetleri açısından oluşturacağı riskleri içeren bir bölümde bulunmaktadır. Kripto para birimine şüpheyle yaklaşan David Rosenthal, "NSA'nın kendi hükümetinin işlevlerine zarar verecek bir parasal biyolojik silah olarak merkezi olmayan, güvenilmez bir kripto para birimi geliştirmesi fikri mantıksız." diyerek atılan bu teorinin doğru olmadığını düşündüğünü belirtti.

Öte yandan gerçek kimliği hakkında birçok teorisi üretilen Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, uzun süredir sürdürdüğü sessizliğini bu hafta bozarak Nakamoto, @satoshi kullanıcı adlı X(Twitter) hesabından yaptığı paylaşımın ardından bu hesabın Satoshi’nin kendisi olduğunu iddia eden Avustralyalı Craig Wright’a ait olduğu tartışmaları tekrardan başladı.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum