Neden Elektrik-Elektronik Mühendisliği?
Bölümler ile alakalı araştırmalarınız devam ederken bizde boş durmuyor yazı dizimize devam ediyoruz. Türkiye'de Elektrik-Elektronik Mühendisliği olarak anılsa da yurt dışı ismi Electrical Engineering and İnformation Technology olan ve çokça merak edilen, sorular sorulan bir bölümden bahsetmek istiyorum sizlere.

Yurtdışındakinden ziyade Türkiye de bu alanda tam uzmanlaşamamakla birlikte güncel konular ve teknolojiler konusunda yorum yapabilen, fikir üretebilen ve kolay öğrenebilen öğrenci yetiştirmek temel amaçtır. Alt dallanması çoktur. Biyomedikal,telekomünikasyon, mikrodalgalar, Mikroelektro-mekanik sistemler (MEMS), Nano Elektromekanik (NEMS) gibi sayısını çokça artırabileceğimiz, sadece tek bir lisans hayatını içine alabilen ciddi uzmanlık gerektiren dallanmalar yapar ve en az birinde uzmanlaşmanız beklenebilir. Her zaman olduğu gibi bir alanda uzmanlaşmak isterseniz master ve/veya doktora yaparak bunu başarabilirsiniz.

Her zaman belirttiğimiz gibi bölümlerin popüler ismine bakıp kendinizi, hayatını, çevrenizi, hayallerinizi yıkmayın derim. Elektrik-Elektronik Mühendisliği de bu bölümlerden esasen. Bu bölümde fizik sorularında gördüğünüz devre elemanları olmayacak yani seri, parelel bağlanmadan ibaret değil demek istediğim. Korkmayın hemen, Ümitsizliğe kapılmayın! Biraz fazla çalışmanız gerekecek sadece. Öyle YGS, LYS matematiğine, Fen bilimleri konularına benzemeyecek tabii ki alacağınız dersler. Kimya, Matematik, Fizik hafifte bilgisayar mühendisliğine dalacaksınız. Hadi bölüme girdik hocalar bizden ne bekler diye soranlar vardır şu an. En başta üst düzey bir matematikçi olmanız istenecektir. Çünki ilerleyen süreçlerde öyle sorunları sayılarla halletmeniz istenecek ki inanamazsınız. Tabii ki bu teknik bir üniversitede iseniz yaşanacaktır ve hocaların zorluğuna bağlıdır ☺ . Ardından temel düzeyde kimya göreceksiniz. Bunu Temel fizik dersleriyle taçlandıracaksınız. Geceleri kalkıp ders çalışmalara yavaştan bünyeniz uyum sağlayacak; kahveler, enerji içecekleri ile arkadaş olacaksınız. Bu bilimlerin laboratuarları ile de keyfinize keyif katacaksınız. Yani birkaç dönem kolay olacak. E kolay dediniz kahvelerden gece ders çalışmalardan bahsediyorsunuz  diyeceksiniz. Evet doğrudur. Çünki yenileri korkutmak isteyen ağabeyleriniz, ablalarınız, bölümün yıllanmışları vb. akıllarınıza girecek ve korkacaksınız. Bu durumda sakin oluyoruz ve ilk iki dönemin tadını çıkarıyoruz. Bu dönemleri atlattıktan sonra elektronik temellerden tutun elektronik zirvelere,  Kah kuantum mekanikler kah çeşitli “… “ analiz dersleri. Az önce arkadaşınız olarak bahsedilen kahve ve enerji içecekleri artık dostunuz olacaktır, bana güvenin. Sende yıktın geçtin demeyin sakın. Ben sadece gözlemlerimi, araştırmalarımı ve birikimlerimi size anlatmakla mükellefim. Dağlar, taşlar, uçan kuşlar, kelebekler, gitar çalan gençler, kafeler, eğlenceler… tabii ki olacak, ama yaz döneminde ☺ Çalışmanız lazım. Yeni olan konulara gireceksiniz ve ufkunuzu açmak zorundasınız. Çalışacaksınız ki iyi bir geleceğe sahip olun. “Çalışmaaaakk, çalışmakkk. Sürekli aynı tekrar! “. Başarılı olmak zorundasınız ve bunun en büyük etkeni derslerinizdeki etkili performansınız. Bir mühendis olacaksanız lisans ortalamanızdan tutun yaptığınız stajlara, kaç yılda bitirdiğiniz, bağlantılarınız ve sertifikalarınıza kadar işe alım sürecinde sorgulanacaksınız. Gerektiğinde bilgisayar mühendisi olmanız istenecek bazen de elektrik mühendisi. Bu nedenle diğer mühendislerden birkaç adım önde olmak istiyorsanız 4+1 sene dişinizi sıkacaksınız.

 

Mezun olduk. Ne yapabiliriz? Ne gibi özelliklerimiz var? Öncelikle kaliteli bir eğitim aldınız emin olun ve üstüne ekleyip kendinizi geliştirdiyseniz tüm kapılar size açılır. Çünkü bir bilgisayar mühendisi gibi olmasa da iyi düzeyde yazılım ve uygulama bilginiz, üst düzeyde akademik yeterliliğiniz ve analitik düşünme yeteneğiniz, fen alanlarında iyi fizik konularında pek iyi bilginiz, mekanik planlama ve tasarım yönünüz kuvvetli, sorumluluk duygusu yüksek, risk alabilen, kurallara uyan, yönergeleri izleyebilen,ekip çalışmasına hakim, ve yöneticilik kabiliyeti olan bir birey haline geleceksiniz. Kişiden kişiye eksiltip çoğaltabiliriz tabii ki. Bunlar ışığında elektrik santralleri, şantiyeler, laboratuvarlarda, proje yapım süreçlerinde, bürolarda, enerji dağıtımı için açık havada, tıbbi elektronik konularında hastanelerde çalışabilirsiniz. Neredeyse şu an tüm kamu kuruluşları Elektrik-Elektronik Mühendisi alımı yapmakta ve makul puanlar ile yerleşebilmekte. Kısacası doktorluk,öğretmenlik, avukatlık gibi net meslekler dışında yöneticilikten tutun da işçiliğe kadar her alanda görev yapabilirsiniz. Yeter ki donanımlı olun!

Kısaca, ders çalışmakta problemim olmaz sahaya da inerim masa başında da çalışırım diyen ve çalışmakta, üretmekte, geliştirmekte ve yönetmekte problem yaşamam diyorsanız tam size göre bir bölüm diyebilirim. Umarım şu sıkıntılı zamanlarınızda bir nebze de olsa sizleri rahatlatmış, faydalı olabilmişimdir. Sorularınız ve katkılarınız için [email protected] e-posta adresinden bana ulaşabilirsiniz. İyi düşünün, doğru karar verin ve mutlu olun. Hepinize başarılar diliyorum.

0 yorum