Birlikte Oyun Oynayan İnsanların Beyinleri Senkronize Oluyor
Birlikte Oyun Oynayan İnsanların Beyinleri Senkronize Oluyor

Fiziksel olarak yalnız olduğumuzda bile, beynimizin birlikte oynadığımız diğerlerinin zihinleriyle beklenenden daha iyi senkronize olabileceği ortaya çıktı.

Yeni bir araştırma, çevrimiçi olarak birlikte oyun oynayan insanların, tamamen izole olduklarında bile beyin dalgası senkronizasyonu sağlayabildiğini gösterdi.

Bu tür senkronizasyon genellikle sosyal etkileşimle ilişkilendirilir ve daha iyi empati ve işbirliği ile bağlantılı olduğu için sağlıklı bir toplum için önemlidir.

Ancak bu yeni araştırma, bunun yalnızca yüz yüze olduğumuzda gerçekleşmediğini gösteriyor.

Ekipten biri, Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nden bilişsel araştırmacı Valtteri Wikström, "Beyinler arası faz senkronizasyonunun diğer kişinin varlığı olmadan gerçekleşebileceğini gösterebildik" diyor.

"Bu, sosyal beyin mekanizmasının çevrimiçi etkileşimdeki rolünü araştırmak için bir olasılık yaratıyor."

Çalışmada 42 Finli öğrenci çiftler halinde birleştirildi ve dört farklı pistte bir yarış arabasını kontrol etmek için birlikte çalıştıkları özel olarak tasarlanmış bir oyun oynamaları istendi.

Biri hızı, diğeri yönü kontrol ediyordu ve katılımcılar bir koşuyu tamamladıktan sonra her parçayı iki kez oynayarak rolleri değiştiriyordu.

İki katılımcı, iki ayrı ses geçirmez odaya ayrıldı, bu nedenle fiziksel bir etkileşimleri olmadı.

Ayrıca oyunda gerçekleştirilen eylemlerin dışında birbirleriyle iletişim kurmuyorlardı, bu yüzden herhangi bir kulaklık söz konusu değildi.

Fotoğraf: Katılımcının yarış pistine bakışı (sağda) ve arka uçta araştırmacılara nasıl göründüğü (solda). (Wikström ve diğerleri, Neuropsychologia, 2022)

Aynı zamanda, her iki öğrenci de EEG (elektroensefalografi) tarayıcılarına bağlandı, böylece araştırmacılar gerçek zamanlı beyin aktivitelerini elektrik sinyalleri aracılığıyla izleyebildi ve birbirleriyle ne kadar iyi uyuştuğunu görebildiler.

Takımın bulduğu şey, oyuncuların alfa, beta ve gama dalgaları arasında beyin dalgası senkronizasyonu elde ettikleriydi.

Efektin gerçek olmasını sağlamaya yardımcı olmak için ekip, verilerden 'yanlış çiftler' de oluşturdu - pistte dolaşmak için benzer sürelere sahip, ancak gerçekte birlikte oynamamış katılımcılar.

Bu, araştırmacıların aynı zamanda beyin senkronizasyonunun sadece benzer şekilde performans gösteren herkeste gerçekleşmediğini ve birlikte oynayanlara özgü olduğunu gösterebilecekleri anlamına geliyordu.

Beyin bağlantısının da oyundaki başarı ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Katılımcıların gama ışınları ne kadar senkronize olursa, oyundaki kısa vadeli performans o kadar iyi olur. Ve alfa senkronizasyonları ne kadar yüksekse, genel olarak o kadar iyi sonuçlar aldılar.

Bir oyun seansı boyunca, beyinler daha az senkronize oldu, ancak daha sonra ikinci seansta birinciye kıyasla daha fazla senkronize oldular.

Beyinlerin çevrimiçi ortamda diğer zihinlerle bağlantı kurduklarında nasıl etkileşime girdiğine dair anlayışımızda hala çok tazeyiz, bu yüzden burada neler olup bittiği hakkında öğrenecek çok şeyimiz var.

Ancak, oyunun beynimizin bazı hayati karar verme becerilerini geliştirmesine yardımcı olabileceğini zaten biliyoruz. Ve gelecekte hepimizi biraz daha uyumlu ve belki de birbirimize karşı daha empatik hissettirmek için oyunları kullanma fırsatının olabileceğini bilmek umut verici.

Araştırma Neuropsychologia'da yayınlandı.c

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum