Bir Zürafa Boyutundaki Yeni Keşfedilen Asteroit Bugün Dünya Yakınından Geçecek
Bir Zürafa Boyutundaki Yeni Keşfedilen Asteroit Bugün Dünya Yakınından Geçecek

Pazartesi günü, Dünya'ya yakın olmasına rağmen tespit edilmekten kaçmayı başaran sinsi bir gök taşı keşfedildi ve bugün Dünya yakınından geçecek.

Endişelenmeyin, tamamen güvendeyiz ancak Dünya'ya yakın asteroitlerin uçup gitmesini izlemenin heyecanı hiç bitmez, bunun için Sanal Teleskop Projesi'nin (VTP) canlı akışını buradan izleyebilirsiniz.

4 Temmuz'da Hawai'de Pan-STARRS astronomik araştırması tarafından keşfedilen asteroit 2022 NF, yaklaşık 7 metre genişliğinde - bu dönüştürmeleri faydalı bulanlar için uzun boylu yetişkin bir zürafadan biraz daha uzun - ancak 12 metreye kadar (veya tepeden tırnağa iki ortalama zürafa) çıkabilir.

En yakın noktasında NF, NASA'ya göre son derece yakın olan Dünya'nın yaklaşık 89.300 kilometre yakınına gelecek, ancak yine de 7 Temmuz'daki ortalama Ay-Dünya mesafesinin yalnızca yüzde 23'ü kadar yakın.

Sadece bir zürafa büyüklüğünde bir kayayı gözetlemenin çok etkileyici olduğunu düşünmeyebilirsiniz, sonuçta NASA her yıl 1.500'den fazla Dünya'ya yakın cisim tespit ediyor, ancak minik olanlar aslında Dünya'ya yakın cisim gözlemevlerinin son birkaç yılda ne kadar iyi hale geldiğini gösteriyor.

NASA'nın Dünya’ya Yakın Cisimleri Araştırma Merkezi'ne (CNEOS) göre, 1 kilometrenin üzerindeki Dünya'ya yakın cisimlerin (daha fazla endişelenmemiz gerekenler) yüzde 90'ı zaten takip ediliyor, bu nedenle şimdi odak 140 metrenin üzerindekilerin tümünün izlenmesi. 10 metrenin altındaki bir asteroidi takip etmek ise oldukça iyi gidiyor.

VTP'nin canlı yayını bu akşam saat 21:00 UTC'de (Türkiye saati ile gece 12) başlayacak ve gök taşı, yıldızların arasından süzülerek geçen parlak, küçük bir nokta olarak görünecek.

Gök taşlarını takip etmek için çok zaman ve çaba harcanıyor, çünkü ne kadar çok bilirsek, karşılaşabileceğimiz bir Yukarıya Bakma senaryosuna o kadar iyi hazırlanabiliriz. Daha geçen hafta, 2052'de Dünya ile çarpışma rotasında olduğu düşünülen "olası riskli" bir asteroidin, bazı ilave gözlemler sayesinde, tehdit derecesi düşürüldü ve dünyanın riskli listelerinden çıkarıldı.

Açık olmak gerekirse, eğer endişe duyan varsa, şu anda Dünya'yı ortadan kaldırabilecek yörüngesi olan bilinen bir cisim yok, ancak hazırlıklı olmak en iyisi. NASA'nın dediği gibi: "Gezegen savunması, asteroitleri, onlar bizi bulmadan önce bulmaktır."

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum