Bir Solar Orbiter, Merkür'ün Güneş'in Önünden Görkemli Geçişini Görüntüledi
Bir Solar Orbiter, Merkür'ün Güneş'in Önünden Görkemli Geçişini Görüntüledi

Muhteşem Güneşimizi inceleyen bir uzay aracı, Dünya yüzeyindeki konumumuzdan nadiren görülen bir olayı yakaladı.

3 Ocak 2023'te, Avrupa Uzay Ajansı liderliğindeki Solar Orbiter, Güneş Sisteminin en içteki gezegeninin Güneş diski boyunca kaydığını gözlemledi.

Bu tür bir olay geçiş olarak bilinir ve gezegen veya uydu gibi daha küçük bir cisim bir yıldızın önünden geçerek ışığının küçük bir kısmını bloke ettiğinde meydana gelir. Yörüngedeki nesne genellikle sadece bir gölgeye indirgense de, geçiş olayları bize birçok ilginç şeyi öğretebilir.

 

 

Bu terimi yakın zamanda duyduysanız, bunun nedeni muhtemelen Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri veya ötegezegenleri bulmak için kitteki birincil araç olmasıdır.

Kepler ve TESS gibi uzay teleskopları, geçiş yapan bir dış gezegenin imzası olan yıldız ışığındaki zayıf, düzenli düşüşleri arayarak uzun süre yıldızlara bakar.

Bir gölgenin bu ince titreşmesi, yalnızca yörüngedeki cismin varlığını ortaya çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda yapısı hakkında potansiyel olarak bir ipucu da sağlayabilir. Bir ötegezegen - hatta Merkür gibi daha yakın bir gezegen - ana yıldızının önünden geçtiğinde, yıldızın ışığının bir kısmı barındırıyor olabileceği herhangi bir atmosferden süzülür. Işığın çıplak yıldız ışığından nasıl farklı olduğunun analizi, bilim insanlarının gazın bileşimini belirlemesine olanak sağlayabilir.

Bilim insanları bu tekniği Venüs'ün atmosferini incelemek için kullandılar, aynı zamanda artan sayıda ötegezegen atmosferini de incelediler.

 

 

Merkür'ün atmosferi de geçiş verileri kullanılarak incelenmiştir, ancak Solar Orbiter bu nadir olayı farklı bir şey yapmak için kullandı: enstrümantasyonunu kalibre etmek.

Güneş diskine karşı kontrast oluşturan Merkür, tamamen karanlık bir leke olmalıdır. Bu nedenle, gezegende görülen herhangi bir ışığın teleskop tarafından üretilmesi muhtemeldir. Bu etki, nokta yayılma işlevi olarak bilinir ve bunun nasıl olduğunu ve ne kadar güçlü olduğunu anlamak, gökbilimcilerin bunu Solar Orbiter'ın bilim verilerinden çıkarmasına yardımcı olur.

Bu da yapılan analizin daha doğru olacağı anlamına gelir.

Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür, Güneş Sistemi'nin daha az çalışılan gezegenlerinden biridir. Nasıl ve nerede oluştuğunu, çekirdeğinin neden bu kadar büyük göründüğünü veya dâhili jeolojik aktiviteye sahip olup olmadığını veya Venüs ve Mars'ın olmadığı halde neden küresel bir manyetik alana sahip olduğunu bilmiyoruz.

Geçiş verileri bize bu soruların yanıtlarını vermeyecek - şu anda tam da bunu yapmak için aktif olan ayrı bir uzay araştırma görevi var - ama bize en küçük gezegenlerin bile büyük yanıtlar verebileceğini güzel bir şekilde hatırlatıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum