Bir Güneş Lekesi Dünyanın Üç Katı Kadar Büyüdü
Güneş lekesi, M sınıfı bir parlama oluşturabilecek kadar manyetik enerji barındırıyor.

Bir güneş lekesinin ani ve hızlı büyümesi birçok insanı heyecanlandırdı. Sunspot AR 3038, son birkaç gün içinde Dünya'nın üç katı büyüdü, Güneş'in bize bakan tarafında ve güçlü bir parlama yaymak için yeterli manyetizmaya sahip.

Parlasa bile - ki şimdiden Dünya yönünden uzaklaşıyor - Spaceweather.com Güneş Dinamikleri Gözlemevi'nden gelen verilere dayanarak M sınıfı bir parlama yapabileceğini tahmin ettiği için çok fazla hasar oluşturması olası değil. M sınıfı parlamalar orta büyüklüktedir ve özellikle kutup bölgelerinde ara sıra kısa süreli radyo kesintisine neden olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=F5OgeKBIzEk

 

Güneş lekesi kesinlikle büyük, ancak insanlar son yıllarda daha büyüklerini gördüler. 2003 yılında tespit edilen en büyüklerinden biri Jüpiter büyüklüğünde, yani Dünya'nın yaklaşık 11 katı. Bu güneş lekesi, kıyaslandığında küçük, ancak değişimini görmek yine de son derece havalı.

Güneş, 11 yıllık döngüsünün maksimumuna doğru ilerlerken etkinlik oranını arttırıyor. Bu yıl şimdiye kadar, güneş yüzeyinde güneş lekelerinin olmadığı sadece bir gün oldu, bu da güneş hareketinin hızlandığının açık bir göstergesi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum