Bir Grup Öğrenci, NASA'dan Önce Ay'a Bir Keşif Aracı Göndermek Üzere
Bu, Ay'a giden ilk Amerikan keşif aracı olacak.

Öğrencilerden oluşan bir ekip, bir Ay ilkinde NASA'yı geçmek üzere: Ay'a NASA’dan önce bir keşif aracı göndermek. Carnegie Mellon Üniversitesi'nden öğrencilerden oluşan ekip, Iris keşif aracı ve MoonArk adlı ek bir heykel projesinin 4 Mayıs'ta fırlatılmasını bekliyor.

Iris görevinin komutanı öğrenci Raewyn Duvall, bir basın açıklamasında, "Yüzlerce öğrenci binlerce saatini Iris'e harcadı. Bu görev için yıllarca çalıştık ve takvimde bir fırlatma tarihi belirlemek heyecan verici bir adım." dedi. "Iris, öğrenciler tarafından yapılan küçük, hafif bir keşif aracının ayda başarılı olabileceğini kanıtlayarak ay ve uzay araştırmalarını geliştirecek."

Ay'a vardığında, Iris keşif aracı 60 saatlik görevini yüzeyi keşfederek ve Dünya'ya fotoğraflar göndererek geçirecek. Araç, Çin'den keşif araçlarına katılarak Ay'daki ilk mürettebatsız Amerikan keşif aracı olacak. Aynı zamanda öğrenciler tarafından geliştirilen ilk ay keşif aracı ve bugüne kadarki en küçük ve en hafif ay keşif aracı olacak.

Tweet linki.

 

Yapımı 10 yıl süren bir proje olan MoonArk, bir zaman kapsülü olarak Ay'a bırakılacak. Hafif heykel, Dünya'dan bir dizi resim, müzik, nano-nesne, şiir ve diğer örnekleri içeriyor. Amaç, heykelin kaybolması ve uzak bir gelecekte insanlık tarafından yeniden keşfedilmesi.

 

MoonArk proje yöneticisi Dylan Vitone, 2019'da projeyle ilgili bir basın açıklamasında, "Bağlam, sanatı analiz etmenin çok önemli bir parçasıdır ve bu bağlamları kaldırdığınızda yepyeni bir dizi zorlukla karşılaşırsınız." dedi. "Evrensel deneyimlerimizden yola çıkarak, insanları şimdi ve aynı zamanda 1000 yıl sonra da etkileyen bir anlatı oluşturmak istedik."

İki proje 4 Mayıs'ta fırlatılacak şekilde planalandı ve Peregrine aya iniş aracıyla Ay'a inmeden önce, bir United Launch Alliance roketiyle seyahat edecek.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum