Bir Fizikçi Zaman Yolculuğunun Paradokssuz Olabildiği Bir Matematiksel Formül Buldu
Bir Fizikçi Zaman Yolculuğunun Paradokssuz Olabildiği Bir Matematiksel Formül Buldu

Henüz kimse zamanda yolculuk etmeyi başaramadı - en azından bizim bilgimize göre - ancak böyle bir başarının teorik olarak mümkün olup olmayacağı sorusu bilim insanlarını büyülemeye devam ediyor.

Terminatör, Donnie Darko, Geleceğe Dönüş ve diğer pek çok filmin gösterdiği gibi, zamanda hareket etmek Evrenin temel kuralları için pek çok sorun yaratır: eğer zamanda geriye giderseniz ve ailenizin buluşmasını durdurursanız, zamanda geriye gitmek için hala nasıl var olabilirsiniz?

Ancak birkaç yıl önce Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nden fizik öğrencisi Germain Tobar, zaman yolculuğunu paradokslar olmadan mümkün kılmak için bir matematiksel formül buldu.

Tobar, "Klasik dinamikler, bir sistemin belirli bir andaki durumunu biliyorsanız, bunun bize sistemin tüm geçmişini anlatabileceğini söylüyor" dedi.

"Bununla birlikte, Einstein'ın genel görelilik kuramı, zaman döngülerinin veya zaman yolculuğunun varlığını öngörür - burada bir olay hem geçmişte hem de gelecekte olabilir - teorik olarak dinamik çalışmasını alt üst eder."

Hesaplamaların gösterdiği şey, uzay-zamanın potansiyel olarak paradokslardan kaçınmak için kendini uyarlayabildiğidir.

Güncel bir örnek kullanmak gerekirse, bir hastalığın yayılmasını durdurmak için geçmişe yolculuk yapan bir zaman yolcusu hayal edin - görev başarılı olsaydı, zaman yolcusunun zamanda geriye gidip yenebileceği bir hastalığı olmazdı.

Tobar'ın çalışması, hastalığın yine de başka bir yoldan veya farklı bir yöntemle kaçacağını öne sürerek paradoksu ortadan kaldırdı. Zaman yolcusu ne yaparsa yapsın hastalık durdurulamayacaktı.

Tobar'ın çalışmasını, matematikçi olmayanlar için derinlemesine incelemek kolay değil, ancak deterministik süreçlerin (herhangi bir rastgelelik olmadan) uzay-zaman sürekliliğinde rastgele sayıda bölge üzerindeki etkisine bakıyor ve her ikisinin de kapalı zaman benzeri eğrileri gösteriyor.

Araştırma, zamanda yolculuğun mümkün olduğu, ancak zaman yolcularının bir paradoks yaratmalarını engellemek için yaptıklarında kısıtlanacağı başka bir hipotezle sorunu düzeltti. Bu modelde, zaman yolcuları ne isterlerse yapma özgürlüğüne sahipler ama paradokslar mümkün değil.

Rakamlar işe yarasa da, aslında uzayı ve zamanı bükerek geçmişe gitmek zor - bilim insanlarının şimdiye kadar tasarladığı zaman makineleri o kadar yüksek konseptli ki, şu anda yalnızca bir sayfada hesaplamalar olarak var oluyorlar.

Bir gün oraya varabiliriz - Stephen Hawking kesinlikle bunun mümkün olduğunu düşündü - ve eğer ulaşırsak, bu yeni araştırma, geçmişte dünyaya ne istiyorsak onu yapmakta özgür olacağımızı gösteriyor.

Costa, "Bir paradoks yaratmaya ne kadar çalışırsanız çalışın, herhangi bir tutarsızlıktan kaçınmak için olaylar her zaman kendilerini ayarlayacaktır," dedi.

"Keşfettiğimiz matematiksel süreçlerin aralığı, evrenimizde herhangi bir paradoks olmadan özgür iradeyle zamanda yolculuğun mantıksal olarak mümkün olduğunu gösteriyor."

Araştırma Classical and Quantum Gravity'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum