BioNTech Aşısının Omicron Varyantına Karşı Etkinliğini Değerlendiren İlk Çalışma Yayınlandı
BioNTech Aşısının Omicron Varyantına Karşı Etkinliğini Değerlendiren İlk Çalışma Yayınlandı

Bir Güney Afrika araştırmasının ön sonuçlarına göre, Omicron varyantı, Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı tarafından üretilen antikor düzeylerini önemli ölçüde azalttı.

Belirtmekte fayda var, bunlar, bir COVID-19 aşısının Omicron'a karşı etkinliğini gösteren ilk laboratuvar sonuçlarıdır. Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü'nden Alex Sigal liderliğindeki bir araştırma ekibi, canlı bir Omicron varyantı örneğine karşı 12 kişiden 14 kan örneğini test etti. 12 kişinin tamamı aşılandı ve altısı daha önce enfekte oldu.

Bilim insanları, virüsün orijinal versiyonuyla karşılaştırıldığında, nötralize edici antikor seviyelerinde kabaca 40 kat azalma buldular. Antikorlar, virüsle savaşan proteinlerdir ve bağışıklık sistemimizde çok önemli rol oynar.

Sigal, Twitter'da Omicron'un aşı korumasından tamamen kaçamadığını, bunun da bu yeni türe karşı aşılanmanın hala yararı olduğu anlamına geldiğini yazdı. Ancak antikorlardaki belirgin azalma, Omicron'a karşı aşı korumasının ne kadar kalıcı olacağı konusunda soruları gündeme getiriyor. Omicron'un nötralizasyonundaki büyük düşüş yeni aşıların gerekli olup olmayacağı gibi konulara açıklık getirmek için yeni araştırmalar yapılmasını gerektiriyor.

Sigal, araştırma sonuçlarıyla ilgili çevrimiçi bir sunumda, "Aşı hala elimizdeki en güçlü korunma yöntemi, özellikle daha ciddi hastalığa yol açan enfeksiyon şansınızı azaltıyor" dedi.

Sigal ve ekibi kendi araştırma sonuçlarını açıkladıktan kısa bir süre sonra, İsveç'teki Karolinska Institutet'teki başka bir grup araştırmacı, antikor seviyelerinde benzer şekilde düşüş gösteren kendi bulgularını açıkladı. Karolinska ve ekibi, 17 farklı kan örneğinde, 7 kat azalma buldu.

Ekip, Omicron'un etkisinin numuneler arasında büyük farklılıklar gösterdiğini ve canlı virüs yerine laboratuarda yapay olarak yapılmış bir Omicron versiyonunu kullandıklarını belirttiler. Bu grubun önde gelen araştırmacılarından biri, bulguların Omicron'un kesinlikle Delta'dan daha kötü bir varyant, ancak yine de beklediğimiz kadar kötü olmadığını söyledi.

Ayrıca diğer varyantlar da orijinal virüse göre aşının korumasından kaçma kabiliyetini göstermişti. Önceki laboratuvar testleri, Delta varyantının orijinal virüse kıyasla antikorlarda 2 ila 3 kat, Beta varyantının ise 7 ila 8 kat azalmaya neden olduğunu gösterdi.

Pfizer Bilimsel Baş Sorumlusu Mikael Dolsten daha önce Insider'a antikor seviyelerinde 10 kat bir azalma görmekten endişe duyacağını söylemişti. Dolsten, "Omicron'un nötralizasyonunda 10 katlık bir düşüşü aşarsak, koruma seviyesinin, sarıdan kırmızı bölgeye girmeye başladığını düşünebiliriz” dedi.

Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson dahil olmak üzere birçok aşı geliştiricisi şimdiden Omicron'a özel aşılar üzerinde çalışıyor. Dolsten, güncellenmiş bir versiyonun Mart 2022'de seri üretime başlamaya hazır olabileceğini söyledi.

Güney Afrika'da yapılan bir başka araştırma, yalnızca iki doz Pfizer aşısı olan kişilerden alınan kan örneklerini analiz etti. Hem aşılanmış hem de daha önce enfekte olmuş kişilerden alınan altı kan örneğinden beşi, Omicron'a karşı nispeten yüksek düzeyde nötralize edici antikorlar gösterdi.

Araştırmacılar, "Önceki enfeksiyonun ardından gelen aşılama veya takviyenin, nötralizasyon seviyesini artırması ve muhtemelen Omicron enfeksiyonu nedeniyle oluşabilecek ciddi hastalıklara karşı koruma sağlaması muhtemeldir" diye yazdı.

Virologlar, antikor seviyelerinde önemli düşüşlere rağmen aşıların hala ağır hastalıkları önlemekte elimizdeki en güçlü silah olduğu konusunda hemfikir. Aşılar ayrıca bağışıklık sisteminin diğer kısımlarını, özellikle de varyantlara karşı koruma sağlayan B ve T hücrelerini aktive ediyor.

Güney Afrika'daki hastalık uzmanları da aşıların hala Omicron vakalarındaki ciddi hastalık riskini azalttığını belirttiler.

Güney Afrika'nın en büyük özel sağlık ağını işleten Netcare'in CEO'su Richard Friedland cuma günü Bloomberg'e verdiği demeçte, "Aşı olan kişilerde enfeksiyonlar görüyoruz, ancak gördüğümüz enfeksiyonlar çok hafif ila orta düzeyde" dedi.

Omicron, diğer koronavirüs türleri ile karşılaştırıldığında oldukça bulaşıcı olduğuna dair işaretler göstermiştir. Varyant, yaklaşık bir ay önce ilk kez tespit edildiğinden bu yana 40'tan fazla ülkeye yayıldı.

 

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum