Bilim İnsanları Pasifik Okyanusu'nun Daha Önce Hiç Görülmemiş Bir Noktasında 'Sarı Tuğlalı Bir Yol' Keşfetti
Bilim İnsanları Pasifik Okyanusu'nun Daha Önce Hiç Görülmemiş Bir Noktasında 'Sarı Tuğlalı Bir Yol' Keşfetti

Hawaii Adaları'nın hemen kuzeyindeki derin deniz sırtına yapılan bir keşif, sarı tuğlalı bir yola benzeyen eski, kurumuş bir göl yatağını ortaya çıkardı.

Ürkütücü sahne, şu anda Papahānaumokuākea Ulusal Deniz Anıtı (PMNM) içindeki Liliʻuokalani sırtını araştıran keşif gemisi Nautilus tarafından tesadüfen ortaya çıkarıldı.

PMNM, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm milli parkların toplamından daha büyük, dünyanın en büyük deniz koruma alanlarından biridir ve deniz tabanının yalnızca yüzde 3'ünü keşfettik.

Ocean Exploration Trust'taki araştırmacılar, dalgaların 3.000 metre daha altında uzanan bu vahşi doğanın sınırlarını zorluyor ve en iyi yanı, keşfi herkesin izleyebilmesi.

Araştırmacılar her gün canlı görüntüler sağlıyor ve YouTube'da yakın zamanda yayınlanan öne çıkan bir video, derin deniz aracını kullanan araştırmacıların Oz'a giden yolda tökezledikleri anı yakalıyor.

Radyodaki bir araştırmacının "Atlantis'e giden yol" diye haykırdığı duyuluyor.

"Sarı tuğlalı yol mu?" başka bir ses karşı çıkıyor.

Takımın başka bir üyesi, "Bu tuhaf," diye ekliyor.

"Şaka mı yapıyorsun? Bu çılgınlık."

 

 

Araştırmacılar tarafından Nootka deniz dağının zirvesinde keşfedilen göl yatağı, okyanusun binlerce kilometre altında olmasına rağmen şaşırtıcı derecede kuru görünüyor. Ekip, radyoda zeminin neredeyse soyulabilecek "pişmiş kabuk" gibi göründüğünü not ediyor.

Küçük bir bölümde, volkanik kaya, tuğlalara çarpıcı bir şekilde benzeyen bir şekilde kırılmıştır.

YouTube videosunun alt yazısında, "90 derecelik benzersiz kırıklar, büyük olasılıkla bu fırınlanmış kenarda birden fazla patlamadan kaynaklanan ısıtma ve soğutma stresiyle ilgilidir" diyor.

İlk bakışta, burası harika bir yeni dünyaya giden bir yol ile karıştırılabilir. Ve bir bakıma, bu tamamen yanlış değil.

E/V Nautilus bizi gezegenimizin daha önce hiç görmediğimiz kısımlarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Tuğla yolu takip etmek, doğru yöne gittiğimizin ve yakında Dünya'nın gizli jeolojisi hakkında çok daha fazlasını öğrenebileceğimizin bir işaretidir.

2022 E/V Nautilus seferi hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum