Bezos'un New Shepard Roketi Uçuş Ortasında Fırlatmayı Durdurdu
Anormalliği tespit ettikten sonra 1 saniye içinde tetiklenen fırlatma durdurma sistemi, araçta insanlar olsaydı hayat kurtarırdı.

New Shepard'ın görev fırlatması, bir "uçuş ortası anormallik" sonrasında durdurulduğundan, plana göre gitmedi, ancak bir fırlatma durdurma sistemi için daha iyi bir test isteyemezdiniz.

Roket yerden yaklaşık 8,5 kilometre yukarıdayken, bilim ve araştırma yükü taşıyan mürettebatsız kapsül, durdurma motorunu çalıştırdı ve güvenli bir yere uçtu. Görev, New Shepard'ın Jeff Bezos'un Blue Origin'inden 23. uçuşunu ve bu yeniden kullanılabilir roketin dokuzuncu uçuşunu işaretliyordu.

Tweet linki.

 

Durdurma sistemi, roket Max Q'ya, hava basıncına ve bir roketin hareket etme hızına bağlı olarak aracın maksimum dinamik basıncı deneyimlediği nokta, ulaşırken devreye girdi.

Tweet linki.

 

Erica Wagner, fırlatmanın canlı yayını sırasında, "Görünüşe göre bugünkü uçuşta bir anormallik yaşadık. Bu planlanmamıştı ve henüz herhangi bir ayrıntıya sahip değiliz, ancak mürettebat kapsülümüz başarıyla kaçmayı başardı." dedi.

 

Fırlatma başarılı olmasa da, mürettebat kapsülünün (bu sefer araçta yolcu olmamasına rağmen) tekrar yere inmeden önce başarılı ve kolay bir şekilde ayrılabilmesi son derece olumlu.

Blue Origin, "Kapsül kaçış sistemi tasarlandığı gibi çalıştı." diye tweet attı. Bundan daha iyi bir test bulamazsınız.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum