• -5

  Başarıyı sahiplenip başarısızlığı reddetmemizin nedeni nedir?

  Fizikist 23 Ağustos 2016
 • 0
  Çünkü başarı planlanmış ve öngörülebilir bir şeydir . Diğer yandan başarısızlık tahmin edilemez ve can sıkıcıdır . Başarısızlık olağan değildir , başarı ise ender ve iyi kurgulanmış bir çabanın ürünüdür . Başarılı olmak için , söylediklerimizin ve yaptıklarımızın çelişmemesi lazımdır . Diğer yandan başarısızlık fikirlerimizin ve davranışlarımızın çelişmesinden başka bir şey değildir . Bu yüzden başarı karşısında kendimizi iyi vede öz güven dolu hissederiz . Başarısızlığıda reddeterken bazen '' nedensellik prensibine '' bile ihtiyaç duyarız . Bu yüzden başarısızlığı reddetmek için birçok nedenimiz olur genelde .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 23 Ağustos 2016
 • +1
  Başarısızlık, insanın kendine yakıştıramadığı bir durumdur. Kişinin kendine olan güvenini ve inancını zedeleyerek psikolojik olarak stres altına sokar. Bunu reddetmek ise bu stresten bir kaçış yöntemi olarak karşımıza çıkmakta.
  Fatih Boyalı 23 Ağustos 2016
 • 0
  Savunma mekanizması. Başarısızlığın getireceği olumsuz etkilerden onu kabul etmeyerek kaçınırız. Başarının getireceği olumlu etkieri sahipleniriz. Aslında burda da ortaya ego çıkıyor. Başarısız oldum diyebilen insan çok azdır. Fakat şunun yüzünden başarılı olamadım diyen insan daha çoktur. Bu da yansıtma, yer yön değiştirme olarak psikolojide savunma mekanizmaları olarak ortaya çıkmıştır. Taktir görme her egonun talep ettiği bir şeydir. Fakat başarısızlığından dolayı oluşacak kötü etkileri kimse kabul etmek istemez.
  filozof 23 Ağustos 2016
 • 0
  bence tek sebep insan oğlunun egosu
  tunahan teker 23 Ağustos 2016
 • 0
  İnsan doğası gereği iyiye yönelir. Kendisinin hatasız ve üstün olduğunu düşünür. Başarısızlık ise bu öngörünün yanlış olduğunun kanıtıdır. Bu nedenle başarısızlığımızı üzerimize almayız. Başarı ise bu kuralı destekler. Başardım, çünkü iyiyim; çünkü hata yapmadım. Bu nedenle başarıyı sahipleniriz. Bize ait olmasa da kendimize ondan pay çıkarma çabası içerisine gireriz.
  Veritas 24 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap