Beethoven Gerçekten Kurşun Zehirlenmesi Geçirdi, Ama Bu Ölümüne Neden Olmadı
Bilinmeyen bir kadına ait olduğu ortaya çıkan asırlık bir tutam saç ve 2023'teki gelişmiş genomik dizileme teknolojileri, Alman besteci Ludwig van Beethoven'ın kurşun zehirlenmesinden öldüğüne dair uzun süredir devam eden bir teoriyi çürüttü.

Bunun yerine ünlü piyanist, sarılıkla boğuştuğu fırtınalı bir günde, hepatit B enfeksiyonunun yol açtığı, içki alışkanlıklarının kötüleştirdiği ve genetik risk faktörlerinin tohumlarını attığı bir karaciğer hastalığına yenik düştü.

Ancak Beethoven'ın nasıl öldüğüne dair tüm ilgiye rağmen araştırmacılar, hayatı boyunca yaşadığı gastrointestinal sorunlara ve ilerleyen işitme kaybına neyin sebep olduğundan hala emin değillerdi. İşitme kaybı onu halktan uzaklaşmaya ve konser vermeyi bırakmaya zorlasa da Beethoven bir şekilde bugüne kadar saygı duyulan orkestra senfonilerini bestelemeyi başardı.

Şimdi, daha önce Beethoven'a ait olduğu doğrulanan iki tutam saç üzerinde yapılan yeni bir araştırma, bestecinin gerçekten de kurşun zehirlenmesinin etkilerine maruz kaldığını doğruladı- her ne kadar maruz kalma onu öldürmeye yetmemiş olsa da.

Harvard Tıp Fakültesi'nde patolog olan Nader Rifai ve meslektaşları, 2023 genetik analizinde doğrulanan Bermann ve Halm-Thayer bukleleri olarak bilinen iki saç demetini analiz etti.

Şüpheci zihinler için ek bir kesinlik katmanı olarak, Halm-Thayer kilidi, tarihçilerin Beethoven'ın kendisi tarafından tedarik edildiğini bildiği sadece iki taneden biridir; kayıtlar, bestecinin kilidi Nisan 1826'da piyanist Anton Halm'a elden teslim ettiğini göstermektedir.

Rifai ve meslektaşları, klinik olarak onaylanmış kütle spektrometresi yöntemlerini kullanarak, kullanım ve depolama yoluyla kontaminasyonu en aza indirmek için önce yıkanıp kurutulan iki saç kilidindeki kurşun miktarının yanı sıra arsenik ve cıva miktarını da ölçtü.

Bermann kilidindeki kurşun konsantrasyonu, sağlıklı bir insan için tipik olarak kabul edilen üst sınırdan 64 kat daha yüksekken, Halm-Thayer kilidindeki kurşun konsantrasyonu bu referans aralığından 95 kat daha yüksekti. Arsenik ve cıva seviyeleri de yüksekti.

Araştırmacılar, 19. yüzyıl saç örneklerindeki kurşun seviyelerinden yola çıkarak Beethoven'ın kanındaki kurşun konsantrasyonunun desilitre başına 69 ila 71 mikrogram (µg/dL) arasında olabileceğini tahmin etti.

Rifai ve meslektaşları Clinical Chemistry editörüne yazdıkları kısa mektupta, “Bu tür kurşun seviyeleri genellikle gastrointestinal ve renal rahatsızlıklar ve işitme azalması ile ilişkilidir, ancak tek başına ölüm nedeni olacak kadar yüksek kabul edilmez” diyor.

Beethoven'ın kurşuna maruz kalması, Beethoven'ın zamanında kullanılan kurşun kaplardan içme kültürü ve kurşun içeren tıbbi tedavilerle kolayca açıklanabilir. Doğrulanmış örneklerden elde edilen yeni ölçümler, kurşuna maruz kalmanın sağlığını nasıl etkilemiş olabileceği konusunda bize daha fazla güven veriyor.

Araştırmacılar şu sonuca varıyor: “Belirlenen konsantrasyonlar kurşuna maruz kalmanın Beethoven'ın ölümüne neden olduğu fikrini desteklemese de, hayatının çoğunda onu rahatsız eden belgelenmiş rahatsızlıklara katkıda bulunmuş olabilir.”

Saçtaki kurşun seviyelerinin ölçülmesi kan konsantrasyonlarının iyi bir göstergesi olmayabilir ve Beethoven'ın işitme kaybını açıklayabilecek, diğer araştırmacıların da göz önünde bulundurduğu bazı başka olasılıklar da var.

2023 yılında yapılan genetik analiz, Beethoven'ın bazen işitme kaybına yol açabilen nadir bir durum olan lupus ile bağlantılı birkaç genetik işarete sahip olduğunu ortaya koydu.

Tıp tarihçileri ayrıca Beethoven'ın orta kulak kemiklerinin otoskleroz adı verilen bir durumda olduğu gibi birbirine kaynaşıp kaynaşmadığını da merak etmişlerdir. Ancak otosklerozun genetik nedenleri henüz bilinmiyor, bu nedenle gelecekte genetik bağlantılar tespit edilirse yeniden ele alınabilecek açık bir gizem olarak kalıyor.

Avusturya'daki Innsbruck Tıp Üniversitesi'nde adli moleküler biyolog olan Walther Parson, Beethoven'ın 2023'teki vakası için “Tüm iyi hikayeler gibi, bu da bizi cevaplar kadar çok soruyla baş başa bırakıyor” dedi.

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum