Başka bir güneş sisteminde ilk kez kuzey ışıkları görüldü
Bilim insanları ilk kez güneş sistemimizin dışında dünyada görülen kuzey ışıklarına benzer bir ışık kümesi keşfetti.

Uluslararası bir araştırma ekibi ışık kümesini 18 ışık yılı uzaktaki Lyra takımyıldızında "kahverengi cüce" adı verilen dev bir gezegenden büyük, küçük bir yıldızdan ufak bir objenin etrafında gördü.

Uzmanlar ışık kümesinin gökyüzünde tuhaf, değişik renklerde ışımalar halinde görülen kuzey ışıklarına benzediğini, ancak bir milyon kat daha parlak, renginin de kuzey ışıkları gibi yeşil değil kızıl olduğunu açıkladı.

Nature bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan Sheffield Üniversitesi'nden Dr. Stuart Littlefair "Kahverengi cücelerin etrafında ilk kez bir ışık kümesi görüyoruz" dedi.

Üç teleskopla gözlemlendi

Işık huzmesinin görüldüğü kahverengi cüce LSR Z1835 bir radyo teleskopu ve iki optik teleskopla gözlemlendi. Uzmanlar kahverengi cücenin hızla döndüğünü ve dönüş sırasında ışıktaki çeşitlenmeleri gördü. Littlefair "Parlaklıktaki değişimler aynı kuzey ışıkları gibiydi" dedi.

Dünyada görülen yeşil kuzey ışıkları güneşin enerji yüklü partiküllerinin atmosferdeki oksijenle etkileşime girmesiyle oluşuyor.

Işık kümesinin yeşil değil de kızıl olmasının nedeninin de atmosferindeki hidrojenle etkileşime girmesi olduğu belirtildi.

Ancak uzmanların ışık kümesinin nasıl oluştuğu konusunda kafası biraz karışık.

Kahverengi cüceler aslında yıldız olamamış kütleler ve etraflarında ışıkları oluşturan enerji yüklü partiküllere enerji yükleyecek Güneş gibi bir yıldız da yok.

Dr. Littlefair "Malzemenin kendi elektronlarını üretmek için kahverengi cücenin yüzeyinden kalkmış olması mümkün" dedi.

Bir başka seçenek de kahverengi cücenin yakınlarında enerji veren daha keşfedilmemiş bir uydu ya da gezegen olması.

Kaynak
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150730_uzayda_kuzey_isiklari

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum