Aziz Elmo’nun Ateşi Nedir ve Neden Hem İyi Hem de Kötü Bir Alamet Olarak Görülür?
Hem bir nimet hem de bir alâmet olarak tarihe sahip bu plazma olayı, atmosferin büyüleyici bir özelliğidir.

Atmosferdeki elektrik alanları, yıldırım ve kırmızı şimşek gibi birçok muhteşem olaya yol açar. Bunların arasında, bir cisim ile etrafındaki hava arasında plazma oluşturan bir hava olayı olan tuhaf Aziz Elmo'nun Ateşi de var. Peki, nasıl oluşur, tehlikeli midir ve neden hem bir nimet hem de bir alamet olarak görülür?

 

Aziz Elmo'nun Ateşi Nedir?

Aziz Elmo'nun ateşi teknik olarak yıldırım değil, sürekli bir elektrik kıvılcımıdır. Atmosfer, bir cisim ile etrafındaki hava arasında bir plazma boşalmasına neden olacak kadar yüklendiğinde ve güçlendiğinde meydana gelir. Gemi direkleri, kuleler, bacalar, cep telefonu kuleleri ve bazı durumlarda hayvan boynuzları gibi çubuk benzeri cisimlerin etrafında parlak plazma oluşur.

İnsanların gördüğü, sürekli korona deşarjıdır. Elektrik yükleri, düz yüzeyler yerine keskin kenarlar etrafında birikme eğilimindedir ve yeterli miktarda (güçlü bir elektrik alanı altında) olduğunda, hava moleküllerini iyonize edebilirler. Bu, atmosferdeki nitrojen ve oksijeni mavi veya mor bir parıltıyla floresan hale getirir ve düşük ışık koşullarında görülebilir. Bir neon tabela tüpü neon gazı (turuncu renkte parlar) yerine bir nitrojen-oksijen karışımı ile doldurulursa mavi-mor renkte parlar.

Bu plazmanın oluşturulması için güçlü bir elektrik alanına ihtiyaç olduğu düşünüldüğünde, genellikle elektrik fırtınalarına bağlı olması şaşırtıcı değildir. Bilim insanları ayrıca, yerdeki cisimlerin ve uçan cisimlerin biraz farklı türlerde korona deşarjı ürettiğini ve yakın zamanda, daha güçlü rüzgarların aslında daha zayıf bir parıltıya yol açtığını keşfetti.

Yapay olarak Nikola Tesla, 1899'da bir tesla bobinini test ederken Aziz Elmo'nun ateşini yarattı. Korona deşarjı bobinin etrafında ve iddiaya göre laboratuvarın elektrikli havasında uçan kelebeklerin kanatlarında görüldü.

Blue-purple plasma filaments that look like glowing fuzzy lines from the end of Tesla coil

Tesla bobininden elektrik boşalmasında plazma filamanları.

 

Aziz Elmo'nun Ateşi, Denizciler İçin Bir Nimet mi?

Bu olayın yaygın İngilizce adı Aziz Elmo'nun ateşidir çünkü denizciler binlerce yıldır yelkenli direklerinin ucunda korona deşarjı gördüklerini bildirmişlerdir. Aziz Elmo veya Formialı Aziz Erasmus, denizcilerin koruyucu azizidir ve bu genellikle iyi bir alamet olarak görülürdü.

Ancak bu olayın gözlemleri, Hristiyanlıktan çok önceye dayanmaktadır. Yunanlılar onu "meşale" anlamına gelen Helene veya iki olay varsa Helen'in ikiz kardeşleri Castor ve Polydeuces olarak adlandırdılar. Julius Ceasar ve Romalı doğa bilimci Pliny the Elder tarafından kaydedilen gözlemlerin yanı sıra, Antik Yunan literatüründe bu tür olaylara göndermeler bulunmuştur.

Aziz Elmo'nun ateşinin bir nimet olarak en eski edebi tanımlarından biri Ludovico Ariosto'nun destansı şiiri Orland Furioso'da (1516) görülür. 15. yüzyıl Çin'inde, Amiral Zheng He ve arkadaşları, olayı denizcilerin ve gemicilerin tanrıçası Tianfei'nin ilahi bir alameti olarak yazarlar. Bunun bir nimet olduğuna dair haberlere genellikle denizcilerin günlüklerinde rastlanır.

The prow of a boat at night with lightning flashing in front of it and people leaning on the railings watching

Kuzey Atlantik Okyanusu'ndaki Sahil Güvenlik Botu Barque Eagle'daki Harbiyeliler, 2017, olayı izliyorlar.

 

Charles Darwin, Temmuz 1832'de Tazı Yolculuğu'nda, “İkinci gecede muhteşem bir doğal havai fişek sahnesine tanık olduk; direk başı ve seren direği uçları Aziz Elmo'nun ışığıyla parlıyordu; ve kanadın şekli, sanki fosfor sürülmüş gibi neredeyse takip edilebiliyordu." yazdı.

"Deniz o kadar parlaktı ki, penguenlerin yolu kızgın bir gemi izi ile işaretlendi ve gökyüzünün karanlığı bir an için en canlı şimşekle aydınlandı."

 

Aziz Elmo'nun Ateşi, Gelecek Bir Talihsizlik İşareti mi?

Ancak tüm çağrışımları olumlu değil. Genellikle fırtınalı havaya eşlik ettiği için, birçok denizci bunu kötü bir alamet olarak da gördü. Herkesin bildiği, Shakespeare'in Fırtına'sında, fırtınadan önceki işarettir. Aziz Elmo'nun ateşi, yakın bir yıldırım düşmesi konusunda da uyarıda bulunabilir. Hayatta kalma yanlılığı, olayı bir nimetle ilişkilendirebilir, çünkü bir yıldırım düşmesi öncesi Aziz Elmo'nun ateşini direklerinin üzerinde gören denizciler hikayeyi anlatmak için hayatta kalmamış olabilir.

Bu günlerde, olayın görüldüğü yerler genellikle uçaklarla bağlantılıdır, çünkü uçakların kanatları ve burnu boyunca meydana gelebilir. Air France'ın 2009'da Atlantik'e düşen ve uçaktaki herkesin öldüğü 447 sefer sayılı uçağı gibi, düşen uçaklardan buna dair görüntüler var, ancak Aziz Elmo'nun ateşinin bir etken olduğu düşünülmüyor.

 

Aziz Elmo'nun Ateşi, Artık Önemli Bir Teknoloji

Doğa olayları açıkça ne iyi ne de kötüdür, ancak yararlı olabilirler. Korona deşarjı, uçakları tehlikeli yıldırım çarpmalarından korumaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok teknik uygulamaya sahiptir.

2020'de MIT bilim insanları, bir uçağın elektrik boşalmasını kontrol etmek için olayı kullanarak Aziz Elmo'nun ateşinin uçuşlar sırasında uçakları tamponlamak için kullanılabileceğini keşfettiler.

Ayrıca, yüzeylerin özelliklerini değiştirmek için kullanılabilir, bu da onları mürekkep kaplamalarının veya yapıştırıcıların yapışmasında daha iyi hale getirir. Korona deşarjı aynı zamanda bir dezenfektan olarak da kullanılır ve COVID-19 pandemisi sırasında yetersiz olan, N95 solunum maskelerinin temizlenmesini ve yeniden kullanılmasını güvenli hale getirir. Yani belki bir nimet olabilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum