Araştırmacılar Veri İletim Hızında Yeni Bir Rekor Kırdı
Araştırmacılar Veri İletim Hızında Yeni Bir Rekor Kırdı

Dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun, evinizde olağanüstü hızlı geniş banttan yararlanıyor olsanız bile, veri iletimi için yeni rekorun çok çok çok gerisinde olacaksınız. Bu yeni rekor saniyede 1.02 petabit gibi inanılmaz bir hız.

Bu, her saniyede bir satır aşağı kaydırılan bir milyon gigabit demektir. Rekor, Japonya'daki Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü'ndeki (NICT) bir ekip tarafından belirlendi.

Başka bir deyişle, burada aynı anda 10 milyon 8K video beslemesini iletmek için yeterli bant genişliği var.

Yeni veri iletim hızı rekorunun heyecan verici yönlerinden biri, araştırmacıların bunu, şu anda internet altyapısı için kullanılanlardan farklı olmayan bir fiber optik ağ kullanarak elde etmeleridir. Araştırmacılar, bunun, bu tür hızlara yönelik gelecekteki yükseltmeleri kolaylaştırması gerektiğini söylüyor.

Sadece bir yıl önce, aynı enstitüden araştırmacılar, şu anda başardıklarının yaklaşık üçte biri civarında maksimum hızlara ulaşıyorlardı.

Deney, sihirli bileşen olarak, hareket eden dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) ile 0.125 mm çapında çok çekirdekli fiber (MCF) kullandı: Bu teknoloji, farklı dalga boylarındaki sinyallerin hat üzerinden aynı anda gönderildiği anlamına geliyor. Aynı hatta toplam 801 paralel dalga boyu kanalı yerleştirildi.

Diğer bir yenilik, standart olanın yerine dört çekirdek kullanmaktı; bu, kabloyu standart bir optik fiber hattıyla aynı boyutta tutarken, verinin alacağı yolları esasen dört katına çıkarmaktı. Araştırmacılar ayrıca çeşitli diğer optimizasyon, sinyal güçlendirme ve kod çözme teknolojilerini de uyguladılar.

Fotoğraf: Veri iletim deneylerini karşılaştıran bir tablo. (NICT)

Bunun gibi özel deneylerde, genellikle mesafe ve hız arasında bir denge vardır - daha uzun mesafelerde yüksek hızları korumak daha zordur. Ekip, gelecekteki araştırmalarında hem iletim hızını hem de iletim mesafesini iyileştirmeye devam etmeyi planlıyor.

Aynı araştırmacı grubu, Aralık 2020'de petabit dönüm noktasına ulaşırken, sinyalleri kodlamak ve kodunu çözmek için ekstra çalışma gerektiren daha karmaşık bir teknoloji kullandılar. Bu durumda kullanılan sistemin gerçek fiziksel ağlarda uygulanması daha kolaydır ve daha çok zaten var olan altyapıya benzer.

5G'nin dünya çapında yayılmaya devam etmesiyle birlikte, her zaman ulaşılabilir, yüksek hızlı internet bağlantısına sahip çevrimiçi cihazların sayısı hızla artmaya devam ediyor.

Bir basın açıklamasında, "5G'nin ötesinde, yeni bilgi ve iletişim hizmetlerinden gelen veri trafiğinde büyük bir artış bekleniyor ve bu nedenle yeni fiberlerin bu talebi nasıl karşılayabileceğini göstermek çok önemli" denildi.

Araştırma, Mayıs ayında Uluslararası Lazer ve Elektro-Optik Konferansı (CLEO) 2022'de sunuldu.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum