Araştırmacılar, İnsanlar Dışında Çiftçilik Yapan Başka Bir Memelinin İlk Örneği Buldu
Araştırmacılar, İnsanlar Dışında Çiftçilik Yapan Başka Bir Memelinin İlk Örneği Buldu

Çiftçilik söz konusu olduğunda insanların memeliler arasında benzersiz olduğu düşünülüyordu - ancak tanımlar konusunda ne kadar katı olduğumuza bağlı olarak, gıda yetiştirmek için araziye yönelme konusunda yalnız olmadığımız ortaya çıktı.

Bilim insanları, cep sincaplarının (Geomys pinetis) da bir tür tarım uyguladıklarını keşfettiler.

Küçük canlılar tarafından inşa edilen yuvaları içeren bir tarlada yapılan ölçümler, onların sadece evlerinde büyüyen uzun yapraklı çam köklerini hasat etmediklerini, onları yetiştirdiklerini gösteriyor.

Yüzlerce metre uzunluğundaki bu dolambaçlı tüneller sürekli olarak değiştirilir ve yeniden işlenir.

Çiftçiliği neyin oluşturduğu ve neyin oluşturmadığı konusunda bazı bilimsel tartışmalar olsa da yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, kök yönetimi söz konusu olduğunda yer sincaplarının ne yaptıklarını bildiklerine dair birkaç açık göstergelere işaret ediyor.

Florida Üniversitesi'nden biyolog Francis Putz, "Güneydoğu cep sincapları, insan olmayan ilk memeli çiftçilerdir" diyor. "Tarım, karıncalar, böcekler ve termit türleri arasında bilinir, ancak diğer memeliler bu son çalışmaya kadar buna dahil değildi."

Gopher araştırma projesi, genellikle kök büyümesi tarafından baskı altına alınan kanalizasyon borularından ilham aldı. Ekip, köklerin sürekli olarak yer sincaplarının yaşadığı tünelleri istila etmeye çalışıp çalışmadığını ve kemirgenlerin yeni yuvaların yanı sıra halihazırda yapılmış tünellerdeki besin kaynaklarını nasıl yetiştirebileceğini görmek istiyordu.

Araştırmacılar, bir gopher ağ tünelinin izole bir bölümünde kök büyümesini inceleyerek, tünel ağında büyüyen kökün, yaratıkların ihtiyaç duyduğu günlük kalorinin yüzde 20-60'ını sağlayabileceğini hesapladılar.

Kökler yuvalara ulaştığında, sincap kakası ve çiş yoluyla büyümeleri devam eder. En karmaşık çiftçilik biçimi olmasa da araştırmacılar, bunun, insanların yaptıklarına benzer bir şey sayılabileceğini öne sürüyorlar.

Hayvanların ekinlerini korumak için zaman ve enerji harcadıkları da açıktır. Başka bir deyişle, yuvaların bakımı ve köklerin büyümeye devam edebileceği koşulların yönetimi, bunu bir çiftçilik biçimi yapan şeydir.

Florida Üniversitesi'nden zoolog Veronica Selden, "Köklerin büyümesi için bu mükemmel ortamı sağlıyorlar ve onları atıklarıyla gübreliyorlar" diyor.

Tünellere giren kökler, gopherlerin sahip olduğu tek besin kaynağıdır. Araştırmacıların dediğine göre, onlar aynı zamanda önemli "ekosistem mühendisleri" - kazarken toprağı havalandırıyorlar ve besinleri yüzeye geri veriyorlar.

Bazı uzmanlar, uygun çiftçiliğin, gerçekten ekin ekme eyleminin yanı sıra onları yetiştirmelerine ve hasat etmelerine yardımcı olmayı gerektirdiğini iddia edebilir - ancak araştırmanın arkasındaki ekip, bunun insan çiftçiliğinde her zaman böyle olmadığına dikkat çekiyor.

Orman meyvesi ağaçları, ekinlerin dikilmek yerine dikkatli bir şekilde yönetildiği bir çiftçilik örneğidir ve aynı şey kendi kendine yetişen çok yıllık herhangi bir ürün için de söylenebilir. Bu tanıma göre, yer sincapları çiftçilik kulübüne katılabilir.

Araştırma Current Biology'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum