Apple'ın açığını bulan Türk'ten dünyayı değiştirecek proje geliyor
Mert Erdir 17 yaşındayken, dev teknoloji markası Apple'ın işletim sisteminin yazılımında bulduğu açık ile sadece Türkiye'de değil tüm dünyada ismini duyurarak karşımıza çıkmıştı. Hürriyet'te çıkan habere göre, Erdir şimdi bir üniversite öğrencisi ve kız arkadaşı Nisan ile birlikte dünyayı değiştireceklerine inandıkları bir yazılım üzerinde çalışıyorlar. Önümüzdeki ay San Francisco'ya yolculuk edecek çift, yatırımcı avında.

Mert Erdir ismini dünyaya duyurmuş Türkiye'nin sayılı genç girişimcilerinden. Neredeyse tüm Amerikan ve Türk teknoloji bloglarında ve gazetelerde, başta Los Angeles Times, NBC News ve Yahoo News olmak üzere haber sitelerinde üzerine haber yapılan Erdir, projesinin ne olduğunu tam olarak açıklayamıyor. Fakat yapay zeka ile alakalı olduğunu ve çeşitli teknoloji alanında insanın onayını aldığını, projenin gerçekten büyük bir değişim getireceğini söyleyebiliyor.  

"Aklımıza internet arkadaşlarımız geldi"

Son birkaç aydır kız arkadaşı Nisan ile dünyayı değiştireceğine inandıkları bir yazılım üzerine çalışan Erdir artık daha hızlı ilerlemek ve yazılımı duyurmak için yatırım alıp bir şirket kurmanın zamanının geldiğini söylüyor. Kendi imkanlarıyla San Francisco’ya uçak bileti alan çift, önümüzdeki ay oraya giderek yatırımcılarla anlaşacak ve şirketlerini kurmaya başlayacaklar. Ancak San Francisco pahalı bir şehir olması ile bilindiğinden orada konaklama, ulaşım ve yemek masraflarını karşılayamayacaklarını fark ettiklerinde toplumsal yatırım sitesi İndiegogo'ya başvuran çift minimum masraflarını toplamaya çalışıyor. Erdir, "Tek başımıza masrafları karşılayamayacağımızı fark ettik ve işte tam bu noktada aklımıza internet arkadaşlarımız geldi." dedi. 

Mert ve Nisan'a beklenen destek geldi

İndiegogo internet sitesinde San Francisco yolculukları için Mert Erdir ve Nisan Gülşar'ın destek beklediği sayfaya Bi Yapım CEO'su Burak Sağyaşar'dan destek geldi. Hedefleri 3 bin dolar olan girişimcilerin kalan bakiyesini tamamlayan Sağyaşar "Çok başarılı olmalarını dileriz." dedi

"Herkesin yaşadığı çok büyük bir sorunu inanılmaz basit bir şekilde çözüyor"

Erdir, yazılımlarını " telefon, tablet veya bilgisayar gibi herhangi bir elektronik cihaz kullanan herkesin yaşadığı çok büyük bir sorunu inanılmaz basit bir şekilde çözecek" şeklinde tanımlıyor. Fikir aşamasında olan projenin çalınma ihtimali nedeniyle açıklayamadıklarını da belirten genç çift dikkatli ve emin adımlarla ilerliyor. 

Şu anda proje ile ilgili paylaşabildiklerini özetleyen Erdir şunları söyledi:

"Yapay zeka ile ilgili, dünyadaki tüm cihaz kullanıcılarının hayatlarını değiştirecek ve büyük düşündüğümüzde insanlığa büyük bir katkı sağlayacak nitelikte, dev bir soruna basit ve sade bir çözüm. Bir kere kullandıktan sonra bundan önce nasıl yaşıyordum dedirten cinsten. Teknoloji ile ilgilenen kişilerin de bu nasıl benim aklıma gelmez diyeceklerine eminim. Önümüzdeki on yılda olacaklara bu teknolojinin şekil vereceğine inanıyorum."

"Mükemmel bir fikir"

Oldukça mütevazi tavrıyla sosyal medyada yer alan Erdir "Umarım dediklerim çok abartı duyulmamıştır ancak fikir aklımıza geldiği ilk günden beri bu konudaki heyecanım ve inancım her gün katlanarak artıyor." dedi. Planlarını paylaştıklerı Expedia’nın Ar-Ge departmanında çalışan Rob de Feo “Bu programı kullanmak için sabredemiyorum, bence mükemmel bir fikir.” dedi.

Machine learning konusunda uzman bir İtalyan bilgisayar programcısı da projenin “oyun-değiştirici nitelikte” olduğunu söyledi. Aynı zamanda önemli bir Türk teknoloji firmasında üst düzey bir çalışan da projelerinin geleceği konusunda çok ümitli olduğunu belirtti.

Samsung'un yarışmasında bir Türk 

Erdir 2011’de “Apple’ı hackleyen Türk genç” olarak tanınmıştı

İlişkilerine liseli sevgililer olarak başlayan Mert ve Nisan 4 senedir beraber. "İlişkimiz yıllar geçtikçe gerçek bir partnerliğe evrildi. Uzun zamandır beraber olmanın getirdiği uyumumuz ve ayrı ülkelerde yaşamak gibi engellerin üzerinden gelmemiz beraber problem çözme yeteneğimizi geliştirdi" diyorlar.

2013’te Üstün Zekalılar Merkezi ve Bilgi Üniversitesi’nin ortak düzenledikleri ders programında yüksek IQ’lu çocuklara internetin işleyişi ve sosyal medya üzerine ders vermiş olan Erdir, aynı zamanda Samsung Camera, Betabrand ve Timbuk2 için marka temsilciliği yaptı ve şu anda Milano’da ürün tasarımı okuyor. Kız arkadaşı Nisan ise Teknoloji ve görsel sanatlarla yakından ilgili ve Galatasaray Üniversitesi’nde iletişim okuyor. 

Nisan ve Mert, hayallerinin peşinden koşan gençlere örnek

Projelerine olan güvenleri ve hayallerinin peşinden gidişlerini Erdir, ünlü prodüktör ve yönetmen Casey Neistat’ın bir sözü ile özetliyor:

"Hayatında yapmak istediğin her şey ve senin aranda sadece tek bir şey var; onları yapmak. Kimse yapmak istediklerini oturduğu yerden başarmadı" diyen Erdir "İşte biz bu yüzden hayalimizin peşinden Amerika’ya koşuyoruz" dedi. Dünyayı değiştireceği söylenen projeleri için geriye sadece yatırımcılar ile görüşmeleri kaldı.

Kaynak

http://www.cnnturk.com/haber/bilim-teknoloji/applein-acigini-bulan-turkden-dunyayi-degistirecek-proje-geliyor

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum