Antik Balık Fosili, Dişlerin Ağzın İçinden Evrimleşmediğini Gösteriyor
Antik Balık Fosili, Dişlerin Ağzın İçinden Evrimleşmediğini Gösteriyor

Dişlerin nereden geldiğine dair iki teori vardır: Ya dış ölçeklerden (dıştan içe hipotez) ya da ağzın içinde bir yerden (içten dışa hipotez) evrimleşmişlerdir.

Yaklaşık 65 ila 100 milyon yıl önce Kuzey Amerika'da yaşayan soyu tükenmiş bir testere balığı olan Ischyrhiza mira türünün bir fosilini inceleyen araştırmacılar, dıştan içe fikri destekleyen daha fazla kanıt buldular.

Günümüzün testere köpekbalıkları ve testere balıkları gibi, bu yaratık da yırtıcıları ve yiyecek aramayı savuşturmak için burnunun etrafında sivri sivri uçlar geliştirmişti. Rostral dişler olarak adlandırılan bu sivri uçların, vücudun geri kalanındaki pulların farklılaşmış versiyonları olduğu düşünülmektedir.

Rostral dişler ve pullar arasındaki ilişkiyi inceleme girişiminde bulunan ekip, burun sivri uçlarının sert emayeoid dış katmanını analiz etti - ancak buldukları şey beklediklerinden önemli ölçüde farklıydı.

Fotoğraf: Ischyrhiza mira'nın rostral dişi. (Todd Cook/Penn State/Wiley Yayınları)

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nden omurgalı paleontologu Todd Cook, "Şaşırtıcı bir şekilde, I. mira'nın rostral diş eti emayeoidi oldukça basit bir sistemdi" diyor.

"Aslında, bu eski testere balığındaki emayeoidin genel organizasyonu, iyi karakterize edilmiş modern köpekbalığı dişi emayeoidine benziyordu."

Özellikle, fosil üzerindeki emayeoid, modern köpek balığı dişlerindeki emayeloid ile, diş yüzeyine yakın düzgün çizgiler halinde düzenlenmiş ve daha aşağıda daha rastgele düzenlenmiş, paketlenmiş florapatit mikro kristal paketlerinden oluşmasıyla eşleşir.

Bu katmanlardan geçerek diş yüzeyine dik olarak yerleştirilmiş paketlenmiş mikro kristaller bulunur. Bu farklı yönelimler köpekbalığı dişlerine güçlerini ve stres direncini verir ve bu yapı I. mira ile aynı gibi görünüyor.

Cook, "Muhtemelen I. mira'nın rostral dişlerinin emayeoidinin demet halindeki mikrokristal düzenlemesi, mekanik kuvvetlere dayanmanın bir yolu olarak hizmet etti" diyor.

Fotoğraf: Paketlenmiş emayeoidi gösteren bir rostral diş eti kesiti. (Todd Cook/Penn State/Wiley Yayınları)

Bu pulların ve dişlerin demet halindeki mikro yapılarını ayrı ayrı geliştirmeleri imkânsız olmasa da, birinin birbiri ardına gelmesi daha mantıklıdır - başka bir deyişle, dişlerin nereden geldiğine dair dışarıdan içeriye hipotez.

İlginçtir ki, araştırmacılar rostral diş eti analizlerine başladıklarında aslında dişlerin evrimsel tarihini araştırma niyetinde değillerdi, ancak bulgularının bu alanda gelecekteki çalışmalar üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Cook, "Bu bulgu, ölçeklerin ağzın dışında karmaşık bir diş benzeri emayeoid geliştirme kapasitesine sahip olduğunu gösterdiğinden, dışarıdan içeriye hipotezini destekleyen doğrudan kanıt sağlıyor" diyor.

Araştırma, Journal of Anatomy'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum