Altının Saf Olduğunu Nasıl Test Edebilirsiniz? Bazı Yöntemler Diğerlerinden Daha Yıkıcıdır
Arşimet'ten bu yana çok yol kat ettik.

Altın söz konusu olduğunda, ne kadar saf saftır? Ve herhangi biri nasıl anlar?

Perth Mint ile ilgili son olayların gösterdiği gibi, altın alıcıları ve satıcıları saflığı çok ciddiye alır. Şangay Altın Borsası'na satılan yaklaşık 9 milyar Avustralya doları değerindeki altında bulunan safsızlıklarla ilgili sorular gündeme geldi.

Altının %99,99 saflık için endüstri standardını karşıladığı bildirilirken, gümüş seviyesi için üzerinde anlaşmaya varılan ekstra spesifikasyonları karşılayamadı.

Altının saflığını test etme sorunu, giderek daha kesin yöntemler geliştirilmekle birlikte, binlerce yıldır canlı bir soru olmuştur. Ancak bu tekniklere rağmen, altın endüstrisi çoğu zaman hala güven ve itibarla çalışır.

 

Bir eureka anı

Antik Yunan matematikçi Arşimet'in hamama girerken altının saflığını test etmenin bir yolunu bulduğu söylenir.

Hikaye, Syracuse kralının matematikçiden altın bir tacın saf metalden mi yapıldığını yoksa sahtekar bir kuyumcu tarafından safsızlıklar mı karıştırıldığını belirlemesini istediğini anlatır.

Arşimet, problem üzerinde düşündükten sonra, hamama girer ve içeri adımını attığında su seviyesinin yükseldiğini fark eder. Hemen dışarı fırlar ve “eureka!” (veya "buldum!") diye bağırarak sokağa koşar.

Tacı suya batırmanın hacmini ve dolayısıyla yoğunluğunu belirlemesine izin vereceğini fark etmiştir. Altın diğer metallerin çoğundan daha yoğun olduğundan, bu, tacın saflığını ölçmek için kullanılabilir.

Hikayenin tarihsel doğruluğu ve kullanacağı testin tam mekanizması hakkında tartışmalar var, ancak işin özü, Arşimet'in Yüzen Cisimler Üzerine adlı incelemesinde ortaya koyduğu ilkelerle uyumludur.

 

Ateş ve floresan

Arşimet'in yönteminin yaratıcılığına rağmen, bugün kullanımda değildir. Modern altın endüstrisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden bazıları, ateş analizi, X-ışını floresansı ve endüktif olarak eşleşmiş plazma kütle spektrometrisidir (ICP-MS).

Ateş analizi, damgalama endüstrisinde (örneğin kuyumculukta altının 9 ayar veya 18 ayar olarak onaylanması için) kullanılan geleneksel yöntemdir ve ayrıca altın madenlerinde cevherin kalitesini test etmek için sıklıkla kullanılır.

Bu yıkıcı bir yöntem, dolayısıyla Arşimet için işe yaramazdı. Test ettiğiniz maddeden az miktarda metal alırsınız, çeşitli kimyasallarla karıştırır ve bir ocakta veya potada eritirsiniz.

İşlem, altın hariç her şeyi çıkarmak için tasarlanmıştır. Yani koyduğunuz örneği ve çıkan altını tartarsanız örneğin ne kadar saf olduğunu anlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, ateş analizi yalnızca altın miktarını test eder - örnekte başka neler olduğunu söylemez.

Diğer bir yaygın test (bu yıkımsızdır) X-ışını floresansını içerir. Test etmek istediğiniz maddeye X-ışınları ateşlersiniz, bu da örneğinizdeki atomları harekete geçirir ve onların farklı dalga boylarında X-ışınları yaymasını sağlar. Bu dalga boylarını analiz etmek size örnekte neler olduğunu söyleyebilir. Makine size altın, gümüş, bakır vb. miktarlarını söyleyen bir okuma verecektir.

 

Altın standart

Gerçek hassasiyet elde etmek için deneyebileceğiniz birkaç farklı, daha ayrıntılı test vardır. Avustralya'da "altın standart", endüktif olarak eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) olarak adlandırılan şey olacaktır.

Bu işlem, bir örneği etkili bir şekilde buharlaştırır ve ardından içindeki farklı atomları tartar. Size bir örneğin bileşimini milyarda bir doğrulukla söyleyebilir.

Ancak pahalı, ısmarlama bir süreçtir. Mücevher için kullanmazdınız. Genellikle bir örneğin tam bileşimini belirlemek isteyen bilim insanları veya madencilik şirketleri tarafından kullanılır.

Kesinlik için büyük bir ihtiyacınız varsa veya bir örnekten şüphelenmek için bir nedeniniz varsa, genellikle bu tür bir testi kullanırsınız.

 

Güvenin önemi

Uygulamada, bu testler genellikle altın satın alan kişiler tarafından kullanılmaz. Altın endüstrisi büyük ölçüde güvene dayalıdır.

Saygın bir satıcı size %99,99 saflıkta altın verdiğini söylerse, genellikle onlara inanırsınız. Her parayı veya her çubuğu test etmezsiniz.

Her ne sebeple olursa olsun (belki de gümüş içeriğiyle ilgili ekstra koşulları), Şanghay Altın Borsası, teslim ettiği altının saflığıyla ilgili Perth Mint'in sözüne inanmadı.

Şimdi Perth Mint'in bir güven sorunu olabilir. Ve güven kırıldığında, kolayca geri kazanılmaz.

Michael Cortie, Fahri Profesör, Sidney Teknoloji Üniversitesi

Bu makale The Conversation'da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum