Aktif Değilken Bile, Volkanlar İklim Değiştiren Gazları Atmosfere Sızdırıyor
Aktif Değilken Bile, Volkanlar İklim Değiştiren Gazları Atmosfere Sızdırıyor

Volkanların patladıklarında atmosferde dramatik değişimlere neden olabildiklerini biliyoruz, peki ya suskun gibi göründükleri o uzun zaman dilimleri?

Yeni bir çalışma, uyuyan volkanların düşündüğümüzden çok daha fazla kükürt sızdırdığını gösteriyor.

Aslında, uyuyan volkanlardan çıkan kükürt üretimini 3 kat hafife almış olabiliriz. Bu, iklim soğutma etkisi sağlama açısından en önemli unsurlardan biri olan kükürt olduğundan, iklim ve hava kalitesi modellerinin yeniden kalibre edilmesi anlamına gelebilir.

Bu bulgular, Grönland'ın merkezinden çıkarılan bir buz çekirdeğinin katmanlarına hapsolmuş küçük parçacıklara dayanıyor ve 1200 ile 1850 yılları arasında Kuzey Kutbu üzerinde dolaşan atmosferin yapısını gösteriyor. Uyuyan volkanlardan gelen kükürt emisyonları beklenenden çok daha yüksekti.

Washington Üniversitesi'nden atmosfer bilimcisi Ursula Jongebloed, "Daha uzun zaman ölçeklerinde, pasif gaz giderme sırasında salınan sülfat aerosollerinin miktarının patlamalar sırasında olduğundan çok daha yüksek olduğunu bulduk" diyor.

"Pasif gazdan arındırma, atmosfere, 10 yıllık zaman ölçeklerinde, patlamalardan en az 10 kat daha fazla kükürt salıyor ve bu, 30 kat daha fazla olabilir."

Araştırmanın asıl amacı, büyüdükçe saldıkları bileşikler aracılığıyla atmosfere kattığı kükürt deniz fitoplanktonunun miktarına bakmaktı. Fitoplanktonların kükürt emisyonunun ana kaynağı olduğu düşünülüyordu. Ancak izotop ölçümleriyle gösterilen volkanların katkıları, bilim insanlarını durdurdu.

Araştırmacılar, aktif olarak patlamadıklarında bile, kükürt üretimi söz konusu olduğunda, volkanların deniz fitoplanktonundan 2 kat daha önemli olabileceğini öne sürüyor. Uyuyan volkanlardan sızan gaz bulutları uydu görüntülerinde görülmüyor, bu nedenle negatif etkileri şimdiye kadar hafife alınmış olabilir.

Washington Üniversitesi'nden atmosfer bilimci Becky Alexander, "Doğal, el değmemiş atmosferin aerosoller açısından nasıl göründüğünü bilmiyoruz" diyor. "Bunu bilmek, insanların atmosferimizi nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için ilk adım."

Aerosoller uzağa gitmezler ve o kadar uzun süre dayanmazlar, bu etkinin başka yerlerde nasıl görülebileceğine ilişkin hesaplamaları daha da karmaşık hale getirir - ancak araştırmacılar, Kuzey Kutbu'ndaki ölçümlere dayanan bulgularının, volkanlardan kaynaklanan emisyonlara uygulanacağından eminler.

Başımızın üzerinde asılı duran kükürtteki dalgalanmaları anlamak, atmosferimiz tarafından hapsolan ısı ile uzaya geri yansıyan enerji arasındaki dengeyi modelleyebilmek için çok önemlidir. Aerosol parçacıkları, soğutma etkisinin geldiği güneş radyasyonunu engelleyebilir, ancak bu çok karmaşık bir tablodur. Örneğin bilim insanları, toz bulutlarının küresel ısınmanın tüm boyutunu nasıl gizlediğini ancak bu yıl fark ettiler.

Daha fazla araştırma, bize aerosollerin küresel iklim üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi verecektir. Yeni çalışmanın arkasındaki ekip, daha önce tespit edilemeyen 'kayıp' emisyonların, hidrojen sülfit (H2S) gibi kükürt dioksit dışındaki bileşikleri içerebileceğinden şüpheleniyor, ancak kesin olarak bilmek için ek çalışmalar gerekecek.

Araştırma, Jeofizik Araştırma Mektupları'nda yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum