ABD 60 Yıl Önce Uzayda Nükleer Bomba Patlattı
9 Temmuz 1962'de, Honolulu, Hawaii sahillerinde toplanan kalabalıklar, ABD'nin uzayda bir nükleer bomba patlatmasını izledi.

Starfish Prime olarak bilinen patlama, "Operation Fishbowl" olarak bilinen bir dizi yüksek irtifa nükleer testin parçasıydı. Testler sırasında beş nükleer cihaz ateşlendi ve Starfish yaklaşık 1,4 megatonla (bir kerede patlatılan 1,4 milyon ton TNT'nin enerji deşarjına eşdeğer) en büyüğüydü.

Bomba Pasifik Okyanusu'ndaki Johnston Adası'nın yaklaşık 400 kilometre üzerinde patlatıldıktan sonra, elektronik cihazlar bozulmaya başlarken gökyüzünde auroralar görüldü.

Askeri bir raporda kaydedildiği gibi, olayın bir görgü tanığı, "1400 mil batıdaki Kwaialein'de, yoğun bir bulut doğu ufkunun uzunluğunu 5 veya 8 derece yüksekliğe kadar genişletti" dedi.

"0900 RC'de, bulutların arasından parlak beyaz bir ışık yanarak, hızla bulutlu havanın üzerindeki berrak gökyüzüne uzanan genişleyen yeşil bir ışık topuna dönüştü. Yüzeyinden, kutuplara doğru aşağı doğru dönen geniş yaylarda ufkun 40 derece üzerinde yükselen cirrostratus bulutlarını andıran büyük beyaz parmaklar fırladı; saniyeler içinde ortadan kaybolarak, patlamadan muazzam bir başlangıç hızıyla hareket eden muhteşem eşmerkezli cirrus benzeri halkalar ile yer değiştirdi ve sonunda en dıştaki halka 50 derece yukarıdayken durdu."

"Kaybolmadılar ama donmuş bir dinginlik halinde devam ettiler."

a nuclear blast over honolulu

Honolulu'dan bakıldığında patlama.

 

"Yeşilimsi ışık mora dönüşüp patlama noktasında solmaya başladığında, ufukta doğunun 50 derece kuzeyi ve aynı anda 50 derece güneyi yönünde içe ve yukarı doğru genişleyen parlak kırmızı bir parıltı gelişmeye başladı, ta ki doğu gökyüzünün tamamı kuzeyden güneye 100 derece ve zenitin yarısında bazı küçük yıldızları yok eden soluk yanan kırmızı bir yarım daire haline gelene kadar. Muazzam beyaz gökkuşaklarıyla serpiştirilmiş bu durum en az yedi dakika sürdü."

Test - neredeyse kesinlikle benzer Sovyet testlerine bir yanıt - kısmen Dünya'nın manyetik alanı üzerindeki etkiyi ve uzayda nükleer patlamaların Sovyetlere karşı silahlanıp silahlanamayacağını test etmek için tasarlandı. Şaşırtıcı bir şekilde, beklenenden daha yüksek radyasyon seviyelerine maruz kalan, testten bir gün sonra fırlatılan da dahil olmak üzere, birkaç uyduyu kapatmada etkili olduğunu keşfettiler.

2012'de yayınlanan bir raporda, "1400 kilometre uzaklıktaki Hawaii Adaları'ndaki bazı elektronik ve elektrik sistemleri etkilenerek sokak aydınlatma sistemlerinin arızalanmasına, devre kesicilerin devreye girmesine, hırsız alarmlarının tetiklenmesine ve bir telekomünikasyon röle tesisinin hasar görmesine neden oldu." kayıt edilmiş.

"Bir EMP saldırısı hakkında önemli olan şey, bir veya birkaç yüksek irtifa nükleer patlamanın, bir düşman tarafından belirlenen bir zamanda, neredeyse aynı anda, Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğunda elektronik ve elektrik sistemlerini potansiyel olarak bozabilecek veya zarar verebilecek EMP etkileri üretebilmesidir."

Testin etkileri güzel auroradan daha uzun sürdü. Patlama tarafından, birkaç yıl süren, doğal olarak oluşan Van Allen kuşaklarından daha yüksek seviyelere sahip yapay bir radyasyon kuşağı oluşturuldu.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum