3D yazıcıyla yalnızca 3 saat içerisinde üretilebilen ev
3D yazıcıyla küçük nesnelerin yazdırılmasına artık alışığız. Yeni trend ise 3D yazıcıyla üretilen bina, otomobil vb. gibi çok daha büyük yapılar. Özellikle inşaat şektörünün gözdesi haline gelen bu cihazlarla artık daha hızlı binaların üretilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor. 3D binalarla ilgili 22 farklı patente sahip olan Zhuoda Group adlı Çinli şirketin ürettiği ev, geleceğin binalarının nasıl olacağına ışık tutuyor.

Üretilen binaların ana hatları 3 saat içerisinde tamamlanıyor. Tüm detayların tamamlanması ve her modülün bitmesi ise 10 günü alıyor. Modüllerin içerisinde banyo, tuvalet, oturma odası, mutfak ve yatak odası bulunuyor. Şirketin başındaki ismin belirttiğine göre binalar endüstri ve zirai atıklardan üretiliyor ve doğaya herhangi bir zarar vermiyor. Yüksek ölçekli depremlere de dayanıklı olan yapı suya ve ateşe karşı dayanıklı olmasıyla da dikkat çekiyor.

3D yazıcıyla üretilen binalar henüz oldukça yeni ve popüler olsa da fiyatlar düşünüldüğü kadar uçuk değil. Metrekaresi 400 ile 480 dolar arasında fiyatlandırılan binalardan tüm modüllerin bulunduğu bir tanesine sahip olmak için en fazla 96 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Üretici firma Zhouda, geliştirilen binada hangi malzemelerin kullanılacağıyla ilgili olarak müşterilere farklı alternatifler sunacaklarını ifade ediyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/3d-yaziciyla-yalnizca-3-saat-icerisinde-uretilebilen-ev/galeri/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum