2022 Takviminize Eklenecek Büyük Uzay Olayları
2022 Takviminize Eklenecek Büyük Uzay Olayları

2021 yılı uzay araştırmalarında Ganymede'nin yeni görüntüleriyle, Mars'a yapılan görevlerle ve en büyük, en güçlü uzay teleskobunun piyasaya sürülmesiyle çok heyecan verici anlar yaşandı. 2022 yılı da aynı derecede heyecan verici olacak. 2022 yılı boyunca ne zaman nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgiler bu yazıda derlendi.

 

OCAK – GÖKYÜZÜNDE YENİ BİR GÖZ

Bu ayın yıldızı JWST olmaya devam edecek. Yepyeni uzay teleskobu Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaktaki çalıştırma yörüngesine hareket ederken dikkatli dağıtımını tamamlayabilir. Teleskobun yapıları, büyük güneş kalkanları tarafından kaplandıktan sonra optimum sıcaklığa ulaşan aletlerle daha önce de bahsettiğimiz gibi açılıyor. Teleskop kalibre edilmeye ve hizalanmaya hazır olacak, bu da birkaç ay sürecek bir görev.

 

MART - AY'A DÖNÜŞ İÇİN DEV BİR SIÇRAYIŞ

Artemis Programı insanların Ay'a dönüşünü görecek. Dünya'nın doğal uydusuna yolculuk yapmak için güçlü bir rokete ihtiyaç var. NASA'nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roket çekirdek aşaması, Artemis programının 2024 yılına kadar ilk kadını ve sonraki erkeği Ay'a getirme misyonunun son adımında. Uzay Fırlatma Sistemi’nin bu yıl Mart ayından önce test edilmesi bekleniyor (ancak yaz mevsimine kayabilir).

Fırlatma, ilk Artemis görevidir (Artemis 1) ve mürettebatsız olacaktır. Orion kapsülü için Ay çevresinde altı günlük geriye doğru giden yörünge de dahil olmak üzere, 25 günden biraz fazla sürecek. Görev, fırlatma sisteminin ve Orion kapsülünün Ay'ın çevresine astronotları güvenli bir şekilde gönderebileceğini gösterecek. Başarılı olursa, gemide astronotlarla birlikte Artemis 2'nin Mayıs 2024'te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

NİSAN – JAPONYA'NIN AY'A ULAŞMA SIRASI

Şimdiye kadar sadece üç ülke Ay'a başarılı bir şekilde indi. SSCB, ABD ve Çin. Hindistan çok yaklaştı ama inişe geçmedi. Şimdi, Japon uzay ajansı JAXA dördüncü ülke olmayı planlıyor. JAXA'nın Ay'ı Araştırmak için Smart Lander'ı veya SLIM'i Nisan ayında aya göndermesi bekleniyor. İniş aracı, ilk olarak yüz tanıma sistemleri için geliştirilen teknolojiyi kullanıp ay kraterlerini tanıyarak Ay'a iniş yapacak. Hedeflenen konumundan 100 metre yakınına inmesi bekleniyor.

 

MAYIS – ÇİN'İN UZAY İSTASYONU BÜYÜYOR

Mayıs ayında Çin'in "Gökyüzündeki Saray" olan Tiangong uzay istasyonu için yeni bir modülün lansmanını göreceğiz. İlk çekirdek modülü olan Tianhe geçen sene Nisan ayında piyasaya sürüldü ve şimdiden Taykonotlar -çinlilerin astronotlarına verilen isim- tarafından ziyaret edildi. Bir sonraki modül, Mayıs ve Haziran arasında piyasaya sürülmesi beklenen bir laboratuvar olan Wentian olacak. Aynı zamanda yedek bir çekirdek modül ve taykonotlardan gelecek uzay yürüyüşlerinin yapılacağı yer olarak hizmet edecek. Bunu Ağustos-Eylül aylarında ikinci bir laboratuvar modülü olan Mengtian takip edecek ve bu modül, ekipman ve malzemelerin yerleştirilmesi için istasyonun yeteneklerini genişletecek.

 

HAZİRAN – HİNDİSTAN'IN UZAY ARACI İLK UÇUŞUNU YAPIYOR

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü ISRO, Gaganyaan'ın (Gökyüzü zanaatı anlamına gelir) Haziran ayında ilk mürettebatsız uçuşunu gerçekleştireceğini duyurdu. Geminin Hindistan İnsanlı Uzay Uçuşu Programında önemli bir araç olması planlanıyor ve bu testte şimdilik her şey yolunda gidiyor. Sonrasında da, mürettebatlı bir testin gelecek yıl yapılması bekleniyor. 

 

TEMMUZ – RUSYA AYI TEKRAR GÖRDÜ

Ay, bu yıl keşiflere açıkça hükmediyor. Rusya da Ay’a geri dönmek istiyor ve Luna programının 1960'lar ve 1970'lerden itibaren devam ettiğini duyurdu. Program, arazi araçları, geziciler ve hatta numune iadeleri ile birçok başarıya imza attı ve Rus Uzay Ajansı Roscomos'a göre Luna 25'in bu geleneği takip etmesi bekleniyor. Bu seferki görev, toprağı incelemek için tasarlanmış aletlerle Ay'ın Güney Kutbu yakınlarına inmesi beklenen bir iniş aracı. Konum, Ay'da kalıcı bir üs için olası bir ilgi alanı olabilir.

 

AĞUSTOS – METAL ASTEROİD VE DAHA FAZLA AY GÖREVİ

Boreal yazında NASA'nın, güneş sisteminin o bölgesindeki en eşsiz nesnelerden birini incelemek için Asteroit Kuşağı'na seyahat edecek olan Psyche misyonunu başlatması bekleniyor. Asteroit, 226 kilometre çapında, metal açısından zengin bir dünyadır. Bu asteroit, bir zamanlar asla oluşmamış bir gezegenin eski bir tohumunun çekirdeği olabilir. Ağustos ayında ayrıca Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü (KARI) tarafından planlanan bir ay yörüngesi olan Korea Pathfinder Lunar Orbiter'ın lansmanı yapılacak. Bu, KARI için bir teknoloji gösterimi olan ilk Kore Ay Misyonu olacak.

 

EYLÜL – ROSALIND FRANKLIN ROVER UÇUŞ VE İKİ KADER KARŞILAŞMA

Ortak Avrupa Uzay Ajansı ve Roscosmos'un Rosalind Franklin Rover'ının, kırmızı gezegeni keşfetmeye başlamak için yedi aylık yolculuğunda 20 Eylül'de Mars'a doğru fırlatılması planlanıyor ve umarız orada eski yaşam olasılığı hakkında daha fazla ipucu sağlar. 29 Eylül'de NASA'nın Juno sondası, Jüpiter'in ünlü buzlu uydusu Europa'nın yanından geçecek ve bize on yıllardır dünyanın en yakın resimlerini verecek. Tıpkı 2021'de Jüpiter'in diğer büyük buzlu ayı Ganymede'nin inanılmaz görüntülerini sunduğu gibi. Eylül ayının son günleri, NASA'nın DART uzay aracının Dimorphous adlı küçük bir uydunun yörüngesindeki asteroid Didymos'a gelişini de görecek. Görev, potansiyel olarak tehlikeli bir asteroidi yeniden yönlendirmenin bir yolu olarak kinetik çarpma teknolojisini test edecek. 

 

EKİM – DART HAKKINDA DAHA FAZLA

Görev, uzay aracının 2 Ekim'de yörüngesini değiştirerek Dimorfos'a çarptığını görecek ve küçük LICIACube, etkinin başarılı olup olmadığını belirlemek için olayın ölçümlerini alacak.

 

YIL BOYUNCA – DAHA FAZLA İLK UÇUŞ

Space Exploration'ın birçok belirsizliği vardır ve özellikle küresel bir salgın sırasında bilim yapmanın karmaşıklığı göz önüne alındığında, tarihlerin değişmesi yaygındır.

Bu yıl gerçekleşebilecek diğer heyecan verici (potansiyel) olaylar arasında, Boeing'in SpaceX mürettebat kapsülü gibi Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşmanın bir yolu olması gereken Starliner kapsülünün testlerine devam etmesi yer alıyor. Ancak şimdiye kadar, gereken yüksek güvenlik seviyesini garanti etmemiştir. SpaceX'ten bahsetmişken, Starship'in de birkaç başarılı testten sonra (bazı patlayıcı olanlar dahil) bu yıl uzaya ilk adımını atması bekleniyor. Ve son olarak, JWST'yi yörüngeye taşıyan Ariane 5 roketi emekliye ayrılmalıdır çünkü Ariane 6 uzaya ilk uçuşunda test edildi.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/these-are-the-big-space-events-to-put-in-your-calendar-for-2022/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum