1.600 Kilometrede Dev Bir Santrifüj Tarafından Uzaya Fırlatılmanın Nasıl Bir Şey Olduğunu İzleyin
1.600 Kilometrede Dev Bir Santrifüj Tarafından Uzaya Fırlatılmanın Nasıl Bir Şey Olduğunu İzleyin

Start-up olan SpinLaunch, hareket halindeyken kimyasal iticiye ihtiyaç duymadan yükleri yörüngeye nasıl gönderebileceğimizi gösteren yenilikçi bir yola sahiptir. Temel olarak, yükü çok büyük bir santrifüjde inanılmaz derecede hızlı döndürün, ardından doğru yörüngede gitmesine izin verin ve uzaya ulaşmasını hızlandırın. En son testleri için, uzayda vurulmanın nasıl göründüğünü görebilmeniz için bir kamera eklediler ve sonuçlar baş döndürücü.

Şirket, yörünge altı kütle hızlandırıcısı ile ses hızını aşan hızlara ve bir jet uçağına yakın bir irtifaya ulaşan çeşitli testler yaptı. 22 Nisan'da gerçekleştirilen sekizinci testleri, 3 metre uzunluğundaki mermiye optik bir yük ekledikleri için özellikle heyecan vericiydi - yani gemiye bir kamera yerleştirdiler.

Bu sayede artık 33 metrelik bir santrifüj tarafından döndürülmenin ve ardından gökyüzüne fırlatılmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Rahatsızlığa neden olan görüntüler, fırlatılmadan önce kameranın santrifüjde döndüğünü ve ardından tüm roketin zemini geride bırakırken döndüğünü gösteriyor. Bu dönüş aslında uçuşta ek stabilite sağlamak amacıyla yapılmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=Z6esOcWrrEE 

 

Mermi, saatte 1.600 kilometrenin üzerinde yukarı fırladı ve 7.620 metre yüksekliğe ulaştı ve uçuş yaklaşık 82 saniye sürdü. İnanılmaz bir şekilde, A-33 Suborbital Kütle Hızlandırıcısı aslında maksimum kapasitesinin çok küçük bir bölümünde çalışıyor. Tam santrifüj, üç kat daha büyük olacak ve yükü daha yüksek bir hızda fırlatacak. Roketler, motorlarını ateşlemeden ve uzaya gitmeden önce yaklaşık 60 kilometreye ulaşacak.

Yükün deneyimlediği ivme yaklaşık 10.000 g, yani insan tüketimi için değil, ancak bu yaklaşımın, şeyleri uzaya fırlatma maliyetini 20 kat, fırlatma başına 500.000 doların altına düşürmesi bekleniyor.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/watch-what-its-like-to-be-hurled-into-space-by-a-giant-centrifuge-at-1000-mph/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum