Yeni insanlık tarihinin ilk adımı: Mars One Projesi
Mars One projesi ilk olarak Hollandalı bir iş adamı olan Bas Lansdorp\'un girişimi ile oluşturulmaya başlandı. Başta tüm dünya tarafından şaşkınlıkla karşılanan Mars\'ta kalıcı insan kolonisi kurma hayali artık gerçeğe dönüşüyor.

Mars One şirketinin kurucusu ve yöneticisi olan Lansdorp bu projeye ciddi bir yatırım yapmakla beraber, birçok gönüllü yatırımcıyı şirketinin bünyesine katmış bulunuyor. Ciddi meblağların kullanılacağı bu projenin hedefi 2018 yılında ilk insansız uzay aracını yolladıktan sonra 2024'te ilk mürettebatı tek yönlü Mars yolculuğuna çıkarmak. Mars mürettebatında yer almak için projenin resmi sitesi olan mars-one.com'a tüm dünyadan binlerce başvuru yapıldı. Aralarında 4’ü kadın 6 Türk’ün de bulunduğu seçilen adayların, bu yıl itibariyle eğitime alınmaları ve eğitimlerin yolculuğun gerçekleşeceği 2024 tarihine kadar sürdürülmesi planlanıyor.Mars üzerinde yaşamın sürekliliğini sağlayacak teknoloji içinse çalışmalar çoktan başlatıldı. Ayrıca Mars One yolculuğunun başlangıcından itibaren yayınlanacak Mars One ekibinin eğitim, yolculuk ve Mars'a yerleştikten sonraki süreci ele alan bir TV show'u ile, harcanan bütçenin geri dönüşünün sağlanması planlanıyor.

Yol Haritası 

2015 - Seçilen adaylar tam zamanlı eğitime alınıyor

 
Başvuranlar arasından seçilen gruplar eğitime başlıyor. Bu eğitim 2024'teki kalkışa kadar devam edecek. Grupların uzak bir yerde uzun süreli olarak kalma ile başa çıkma yeteneği onların eğitiminin en önemli parçası durumda.Bu eğitimde yaşam alanının bileşenlerini onarmayı, tıbbi prosedürleri ve habitat içinde kendi yiyeceklerini yetiştirmeyi öğrenecekler.Her bir grubun Mars'taki görevlerine hazırlık için, her yılın birkaç ayı analog kamp alanında bu eğitime tabi tutulması planlanıyor.İlk kamp simülasyonu, nispeten ulaşması kolay bir Mars benzeri arazide, ikinci eğitim kampı ise kuzey çölleri gibi daha uzak bir yerde konumlandırılacak.

2018 - İnsansız uzay aracı, iletişim uydusu ile beraber Mars'a gönderiliyor

 
2018 yılında, Mars’a ilk insansız uzay mekiği yolculuğu planlanıyor. Gönderilecek uzay aracı, mevcut teknolojileri test etme niteliği taşıyor. Bu görev, 2024'te yapılacak olan mürettebatlı Mars yolculuğunun gerçekleşebileceğinin de kanıtı olacak. Test mekiği ile beraber bir de iletişim uydusu gönderilip Mars etrafında bir yörüngeye sabitlenecek. Bu sayede iki gezegen arasında 7 gün 24 saat iletişim sağlanmakla beraber, Mars yüzeyinde elde edilen fotoğraf, video ve diğer verilerin aktarımı da gerçekleşebilecek.


2020 - Rover ve bir iletişim uydusu fırlatılıyor

 
Bir akıllı Rover( Mars yüzeyinde gezebilen çok işlevli robot) ve bir römork’un 2020’de fırlatılması planlanıyor. Rover, Mars yaşam alanının kurulma aşamasında birçok görevi yerine getirecek bir robot niteliğinde. Bu çok işlevli robot, römorku uzay aracı ve Mars yerleşim alanı arasında taşıma yapmak için kullanabilecek. Aynı zamanda Mars yüzeyinde, yerleşim için en iyi alanı bulmak amacıyla etrafı dolaşacak. Yerleşim için ideal alanın, yeterli su içeren topraklar için yeterince kuzeyde, maksimum güneş gücü için yeterince ekvatoral bölgede ve yerleşim inşasını kolaylaştırmak için yeterince düz olması gerekiyor. Yerleşim yeri belirlendiğinde Rover, yüzeyi kargo araçlarının gelişi için hazırlayacak. Rover aynı zamanda güneş panellerinin konumlandırılacağı alanın da temizlenmesinden sorumlu. Rover ile beraber ikinci iletişim uydusunun da, Güneş etrafında yörüngeye fırlatılması planlanıyor. Bu uydu sayesinde güneş iki gezegenin arasına girse bile iletişim 7 gün 24 saat sağlanabilecek.

2022 - Altı kargo aracı fırlatılıyor

 
İkinci Rover, iki yaşam ünitesi, iki hayat destek sistemi ve bir tedarik ünitesi 2022'de Mars için yola çıkıyor. 2023'te ise tüm üniteler Rover sinyali izlenerek Mars yüzeyine iniş yapmış olacak.

2023 - İnsanların varışından önce Rover, yaşam kampını kuruyor

 
Gönderilen altı kargonun, yaşam kampından 10km öteye indirilmesi planlanıyor. Rover, birinci hayat destek ünitesini römork ile alıp doğru yere yerleştirdikten sonra, yaşam destek ünitesinin ince film solar panelini açacak. Sonrasında yaşam destek ünitesi ile bataryalarını şarj etmek için bağlantı kurabilecek ve böylece yaşam destek ünitesi, sadece kendi panellerini kullanmadan daha hızlı şekilde şarj olabilecek. Rover’ın diğer tüm kargo ünitelerini alıp sonrasında diğer yaşam destek ünitesinin ince film solar panelini ve yaşam ünitelerinin şişme bölmelerini de açması gerekiyor. Hayat destek ünitesi yaşam ünitelerine su, elektrik ve hava ileten bir hortum ile bağlı olacak. Sonrasında ise hayat destek ünitesi aktif edilebilinecek. Rover, yaşam destek sistemine doğru Mars toprağını beslemeye başlamasının akabinde su bir fırın içinde yüzey altındaki buz parçacıklarının buharlaştırılması yoluyla Mars toprağından elde edilecek. Buharlaşan su yoğunlaştırılarak yeniden sıvı hale dönüştürülüp depolanır ve bu yolla elde edilen suyun bir kısmı ise oksijen üretmek için kullanılırken, Nitrojen ve Argon ise yaşam alanı içindeki solunabilen havanın diğer bileşenlerini oluşturan Mars atmosferinden elde edilecek. İlk mürettebat yolculuklarına başlamadan önce, hayat destek sistemi 0,7 bar basınç seviyesinde solunabilen atmosferi,  3000 litre suyu ve 120kg oksijeni üretmiş ve depolamış olacak. Rover aynı zamanda radyasyondan korunma için, Mars toprağını yaşam alanının şişme bölmelerinin üstüne yerleştirmekte görevlendirilecek.

2024 - Mars'a ayak basacak ilk insanların Dünya'dan yolculukları başlıyor

 
2024'te Mars Transit Aracı'nın parçalarının Dünya yörüngesine fırlatılması planlanıyor. İlk olarak, transit yaşam alanı ve Mars mekiği, montaj ekibi ile beraber Dünya etrafındaki bir yörüngeye fırlatılacak. Montaj ekibi, Mars mekiğini transit yaşam alanına bağladıktan bir ay sonra da birbirine bağlı iki yakıt ünitesi yörüngeye fırlatılacak. Artık tam eğitimli olan ilk mürettebat aynı Dünya yörüngesine fırlatılır ve sonrasında yörüngede Mars One ekibi ile Dünya'ya geri iniş yapacak montaj ekibi yer değiştirir. Marstaki sistemlerin ve transit aracın son kontrolünden sonra, yakıt ünitesinin motorları ateşlenip transit araç Mars transit yörüngesi üzerine fırlatılır. İşte bu Mars mürettebatı için geri dönüşü olmayan noktadır. İkinci ekip için kargo ise, ilk mars yerleşimcileri ile aynı ayda fırlatılacak.

2025 - İlk insanlar Mars'a ayak basıyor

 
İnişten yaklaşık 24 saat önce mürettebat, transit yaşam alanından iniş modülüne yaşam alanından getirdikleri gereçlerle taşınacak. İniş Modülü Mars yüzeyine indirilemeyecek kadar büyük olduğundan transit yaşam alanından ayrılıp Güneş etrafında bir yörüngede kalacak. İniş modülü bir önceki insansız Mars görevleri için kullanılanların aynısıdır. Bu mürettebata sekiz kez test edilmiş bir sisteme iniş yapmalarını sağlar. İniş esnasında, mürettebatın, uzayda uzun bir zaman geçirdikten sonra yeniden yerçekimi deneyimi yaşamak için 48 saatleri olacak. İnişten sonra, Mars giysileri içinde iniş aracından ayrılıp ve Rover tarafından karşılanacaklar. Yaşam ünitelerinin birinde hava kilidi boyunca yerleşim alanına giriş yapıp sonraki birkaç günlerini yeni ortama yerleşmek ve alışmak için harcayacaklar. İklimlendirme periyotlarından sonra yerleşimciler geri kalan güneş panellerini de açarlar ve iniş araçları arasındaki koridorları yerleştirip gıda üretim ünitelerini kurarlar. İkinci mürettebat için kargo ise, ilk mürettebattan sonra 5 hafta içinde Mars yüzeyine iniş yapacak. Bu kargo toplanıp, yüklenip ve yerleşim alanına ihtiyaç fazlası olarak eklenecek. İhtiyaç fazlalığı oldukça önemlidir çünkü, Uluslararası Uzay İstasyonu ekibinin aksine Mars One ekibi acil bir durumda görevlerini terk edemez. İlk mürettebat indiğinde, her biri dört kişilik ekibin barınabileceği kadar büyük iki yaşam ünitesi ve her biri tüm ekip için yeterince su, güç ve solunabilen hava sağlama kapasitesine sahip iki yaşam destek ünitesine sahip iyi seviyede ihtiyaç fazlası olan bir yerleşim alanı bulacaklar. İkinci mürettebat için donanım, yerleşim bünyesine eklendiğinde; dört yaşam ünitesine, dört hayat destek ünitesine ve 16 astronotluk bir ekibi yaşatmak için yeterli olacak.

2026 - İkinci mürettebat Mars için yola çıkıyor

 
İkinci Mars ekibinin Dünya'dan 2026 yılında yolculuğa çıkması planlanıyor. İkinci ekiple beraber üçüncü mürettebat için gerekli kargo aracıda fırlatılır. İkinci Mürettebat Mars yüzeyine 2027'de inişini gerçekleştirir. İkinci mürettebat inişten sonar, onlar için yerleşkelerini çoktan hazırlamış olan ilk ekip tarafından karşılanacak. Üçüncü ekip için donanım ise birkaç hafta içinde iniş yapıp yerleşim alanına eklenecek.

Kaynaklar

Betül Cansu
Selçuk Üniversitesi / Endüstri Mühendisliği -

0 yorum