Crazy Russian Hacker kanalı yine ilginç bir deneyle karşımıza çıkıyor. Fosforlu çubuklar sıcak, soğuk ve ılık suya bırakılıyor. Bakalım fosforlu çubuk hangisinde daha parlak ışık veriyor?
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

6 yorum

 • Zeki
  Zeki
  3 yıl önce

  Genel Görelilik Modeli cisimlerin gidiş yönüne paralel uzunluğunun büzüleceğini, gidiş yönüne dikey uzunluğunun değişmeyeceğini bize önermektedir. Bu önermeye göre bir cismi hareket ettirmek için cismin üzerine etki eden (F) kuvvet ile cismin (v) hız değişimi (ivmesiyle) ve bu hız değişimi ile cismin üzerinde taşıdığı net kuvvetin (momentumun), cismin alanıyla değil hacmiyle orantılı değişeceği anlamına gelmez mi? Peki, bu nasıl olabilir? Kare orantısındaki bir sebebin (cisme üzerine etki eden (F) kuvvet ile cismin (v) hız değiştirmesi -ivmesi-) sonucunun alanıyla değil de, hacmiyle orantılı değişsin! Bu, sebep-sonuç ilişkisinde kuvvet-hacim arasındaki ilişkinin kabulü anlamına gelir ki, bu durum fiziksel tanım açısından bir çelişki oluşturmaz mı? Buna en açık örnek; kuantum mekaniğinde hacim diye bir değer değişiminin gözlemlenemez olmasını gösterebiliriz. Aslında burada daha ilginç olan nokta; cismin v hızı c olduğunda cisim üç boyuttan iki boyuta geçiyor olmasıdır. Buradaki boyut, görsel (cisim) boyuttur. Ebru hanım, daha tutarlı olduğunu düşündüğüm Görelilik Modeli için “Büyük Oluşum” kitabını size ve okuyuculara tavsiye ederim. Kaynak “Büyük Oluşum” Gece kitap

 • Kudret Zeren
  Kudret Zeren
  6 yıl önce

  ebru hanım filmde mantıksız olan ve herkesın bu mantık hatasını neden kacırdıgını anlayamadıgım bı hata var.fılmın sonunda adam 4.boyuta gecer ve kızına kıtaplarla bıseyler ıfade etmek ıster.ıfade etnek ıstedıgı sey kızının kendısının uzay gorevıne gıtmemesını saglayabılmesıdır.ama dunyanın kurtulabılmesı ıcın uzay gorevıne gıtmesı ve profosorun yalan soyledıgını anlayıp karadelıgın ıcınde kı bılgılerle ınsanların uzaya kolonı saglayabılmesı ıcın gereklı bılgılerı 4.boyuta gectıkten sonra kızına bısekılde anlatması gerekır.ve fılmın sonunda kızı babasına tesekkur edıp onun sayesınde kurtulduklarını ıfade edecektır.oyleyse babası neden 4. boyutta kızını uyarırken goreve gıtmeme geregı duymustur.2.sı karadelıge dusen bırı parcalanır orası tamamen uydurma olmus.3.su ınsanların teknolojısı fılme gore galaksıler arası yolculuk yapacak duzeyde fakat uzaya kolonı gurmaktan yoksunlar.ve fılmın sonunda adamın onca seyden sonra hala sag salım olması fılmın bılımle alakası olmadıgını gosterır saygılar.

 • Burtay Mutlu
  Burtay Mutlu
  7 yıl önce

  Gerek genel, gerek ise özel görelilik konuları anlaşılması kolay konular ama hep olayları zor açılardan ele alıyoruz. Şimdi bunu örnekle kolaylaştırarak anlatmaya çalışacağım. :-) (Tüm yaklaşımların sicim teorisi'nin verileri üzerinedir.) Bütün olayın temelinde, tüm evreni saran bir dalgalanma olduğunu düşünüyorum. Bu dalgalanma aynı zamanda, kütlenin, quantumun, atom altı kuvvetlerin, vs vs. kaynağını oluşturuyor. Hızlanan cisimlerde ivme yönündeki boyut sıkışır. Bunun nedeni bu boyutu saran sicimlerin enerji yüklenmesidir. Aynı şekilde hızlanan cisim bu dalgaların içinde hareket ederken, yansıttığı dalgalarla, bir dalga kaynağına dönüşür. Eğer hareket eden cisimler için doppler etkisini hatırlarsanız, hareket eden cisim dalgaların hızına yaklaştığında, dalgalar hareket yönündeki önünde toplanmaya başlar. en son dalgalar ile aynı hıza geldiğinde de bir duvar oluşturur. Bu obje açısından zamanın durduğu, gözlemci açısından ise cismin sonsuz kütle ve enerji ile tıkandığı noktadır. Bu duvarı aşmak için ne kadar enerji verilirse, boyutları saran sicimlerde o kadar enerji yüklenir ve obje'yi tekilliğe sürükler. (Genel görelilik daha kolay bir konu, tartışma sayfalarında yazdığım linke bakabilrsiniz. )

 • Volkan Kalpakçı
  Volkan Kalpakçı
  7 yıl önce

  Osman Gönültaş filmi açtım. Öyle bir sahne yok filmde. Sanırım dizi öyle bir sahne olduğuna inandırmışlar. Filmi açıp izleyin, zarar gelmez.

 • Osman Gönültaş
  Osman Gönültaş
  7 yıl önce

  Ebru yıldızlarası filminin reklamını yapmışsın fakat filmin 14.dakikasına tıkla ve kitapların olduğu sahneyi izle.Dur ben anlatim,kitapların olduğu odaya baba kız girer yerde normal kitaplardan farklı bir kitap vardır ve kamera orayı gösterir,adam kitabın yanına gider ve ayağı ile iter bu esnada da kız kitaplara inanmıyorum diye bir cümle kurar.(Kitab'dan bahsettiğim Kur'anı Kerim)

 • Volkan Kalpakçı
  Volkan Kalpakçı
  7 yıl önce

  Topu fırlatan çocuğun ışığın %99.99 hızında ilerlediği, topuysa ışık hızıyla ileri fırlattığı durum için örnek tekrar açıklanırsa daha öğretici olacaktır. Bu durumda gözlemciler topu hangi hızda (c) ilerlerken görür?