Neden Metalurji ve Malzeme Mühendisliği?
Kimya, Fizik, Matematik gibi Temel Bilimlerden tutun, Mühendislik ve Tıp gibi epey detaylı bilimlerden azar azar köken alıp; yeni bir bakış açısıyla ihtiyaç duyulan alanlara modifiye olabilen bir bölüm olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinden bahsetmek istiyorum.

Türkiye adı uzun yıllardır Metalurji ve Malzeme Mühendisliği olarak bilinse de yurtdışın da malzeme bilimi ve mühendisliği olarak bilinmekte ve yeni yeni rağbet görmektedir. Bölümün genel amacı bu kadar çok olan temel bilimleri öğrenciye vermek değildir esasen. Genel fikir sahibi edip belli bir ürün yada ürünlerde uzmanlaşmayı sağlamaktır. Disiplinler arası bir bölüm olması itibariyle metal,seramik,polimer ve bunların kompozitlerini inceleyip farklı yorumlar alınması amaçtır. Yani bir tıp doktoru yada biyolog gelip seramik malzemeyi kemikte kullanabilir, makine mühendisi de kullanabileceği bir parçayı en ucuz ve en hafif şekilde üretmeyi düşünebilir. Sadece malzeme olarak düşünmemek lazım . Bir çok çeşitleri olan nano/mikro iç yapıların yapımında, malzemelerin fiziksel-mekanik-optik-elektronik-manyetik özelliklerini belirleyebilen, son zamanlarda popüler olan simülasyon oluşturma ve veri programlama süreçlerini kontrol eden ve tüm bunları hayata geçirebilen bir bilim olduğu unutulmamalıdır.

Eğitim süreci de 4 yıl olarak öngörülmüştür. Analitik düşündüren ve tasarım yeteneğiyle diğer mühendislik bölümlerine göre öne çıkabilecek yetenekteki öğrencilerin seçmesi gerektiği ve işlenecek derslerinde bu yönlerde ağırlıklı olarak anlatıldığı bir bölümdür.  

Mezun olduktan sonra Metalurji ve Malzeme Mühendisi veya Malzeme Bilimi ve Mühendisi unvanını alacak ve herhangi bir malzeme üretimi ile alakalı uygulamaları bilen, üreten vb.  Tüm süreçlerle alakalı donanımlı mühendisler yetiştirmek amaçlanmıştır. Tüm alanlara modifiye olabilen Metalurji ve Malzeme Mühendisleri tüm metal sanayi işlerinde, tüm seramik sanayi işlerinde, Polimer sanayinde, İletken/Yarı-iletken sanayinde,  Savunma sanayinde, Makine imalat-Otomotiv-uçak-gemi sanayilerinde, Elektrik-elektronik malzeme üretimi, Biyomedikal malzeme üretimi, Kalite kontrol ve gözetim şirketleri vb. aklınıza gelen kamu kuruluşları ve özel şirketlerde çalışabilirler. Aynı zamanda akademide devam edebilir, üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirsiniz. 

Tercih dönemini zirvelerde yaşayan ve zorlanan gençlerimiz, zevk alacakları eğitimi alacakları ve başarı yakalayacakları bölümlerden ziyade daha çok para kazanacaklarını düşündükleri bölümlere, sonuç olarakta gelecekteki mesleklerine yöneliyorlar. Şöyle bir etrafınıza bakın, meslek sahibi fakat mutlu olmayan insanlar göreceksiniz. Benim tavsiyem sevdiğiniz ve mutlu olduğunuz işi yapmanız. Mutlu olursanız zaten iş ve maddiyat sizi bir yerde buluyor, mutluluğunuza mutluluk katıyor emin olun ;) Sorularınız ve katkılarınız için [email protected] e-posta adresinden bana ulaşabilirsiniz. İyi düşünün, doğru karar verin ve mutlu olun. Hepinize iyi tercihler.

Murat Başoğlu
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

0 yorum