Nasıl oluyor da, anlamadıkları halde herkes beni seviyor?

Nasıl oluyor da, anlamadıkları halde herkes beni seviyor?

Bilim İnsanları 11 Ağustos 2013
Tüm zamanların en büyük fizikçilerinden biri olan Albert Einstein, Almanya'nın Ulm kentinde doğdu.


Bir delikanlı olarak pek az zeka umudu verdi ve bir öğretmenin " sen asla bir şey olamayacaksın Einstein ! " sözleri üzerine katı bir disiplin uygulayan Alman okul sistemini terk etti.Einstein Halya'da bir tatilden sonra, eğitimini İsviçre Politeknik Okulu'nda 1901'de tamamladı.Einstein çok az derslere katıldığı halde, bir arkadaşının tuttuğu mükemmel ders notları sayesinde kursları geçmeyi başardı.Einstein akademik bir görev bulamayınca, Bern'deki İsviçre Patent Bürosu'nda kıdemsiz bir memur olarak görev aldı. Bu görevde iken ve boş zamanlarda teorik fizikteki çalışmalarına devam etti.

Einstein 1905'te 26 yaşında, fizikte devrim meydana getiren dört bilimsel makale yayınladı.(Aynı yıl Prof. Dr. derecesini aldı.) Bu makalelerden biri ona 1921'de Nobel Fizik Ödülünü kazandıran fotoelektrik olayıyla ilgiliydi.Diğer iki makale, onun fiziğe hepsinden daha önemli katkısı olarak kabul edilen özel görelilik kuramı ile ilgiliydi.

Einstein 1915'te, kütle çekimini uzayın yapısına ve zamana bağlayan genel görelilik kuramı üzerine çalışmasını yayımladı.Bu kuramın en çarpıcı öngörüsü, ışığın bir kütle çekim alanı tarafından saptırılabilmesidir.Astronomlar tarafından 1919'da, tutulmuş güneş yakınındaki parlak yıldızlar üzerinde yapılan ölçümler Einstein'ın öngörüsünü doğruladı.Böylece Einstein birdenbire dünyaca tanınan bir şöhret oldu.

Einstein, İsviçre ve Çekoslovakya'daki akademik görevlerden sonra 1913'te, Berlin'deki Kaiser Wilhelm Enstitüsü'nde onun için oluşturulmuş özel bir görevi kabul etti.Bu onun, maddi sorunlardan ve rutin görevlerden arınmış olarak, tüm zamanını araştırmaya ayırmasını sağladı.Einstein 1933'te, o zamanlar Hitler'in yönetiminde olan Almanya'yı terk etti ve böylece diğer milyonlarca Avrupalı Yahudi'yi bekleyen kötü sonuçtan kurtulmuş oldu.Einstein, aynı yıl ömrünün sonuna kadar kaldığı Princeton'daki ileri Araştırmalar Enstitüsü'nde özel bir görevi kabul etti.Einstein 1940'da Amerikan vatandaşı oldu.Einstein bir pasifist olduğu halde, bir nükleer bomba geliştirme programını acilen başlatılması için Başkan Franklin D. Roosvelt'e bir mektup yazması konusunda, Leo Szilard tarafından kandırıldı.Sonuç, altı yıllık Manhattan Projesi ve 1945'te 2. Dünya Savaşı'nı sona erdiren Japonya'daki iki nükleer patlama oldu.

Einstein Modern Fiziğin gelişmesinde çok önemli katkılarda bulundu.Bunlar arasından ışık kuantumu kavramı ve 40 yıl sonra Lazerin bulunmasına önayak olan uyarılmış ışınım yayılması düşüncesi de vardır.Einstein, bir bilimsel devrimci olarak kendisi rol oynadığı halde, kuantum mekaniğinin 1920'lerdeki gelişmelerinden çok rahatsız oldu.Özellikle, kuantum kuramının en önemli öğesi olan oldukça başarılı bir görüşü, yani olaylara olasılık açısından bakışı hiçbir zaman kabul etmedi.Bir keresinde "Tanrı, doğa ile kumar oynamaz" dedi.Ömrünün son birkaç on yılını, kütle çekimi ile elektromanyetizmanın bir araya getirildiği, bir birleştirilmiş kuram için, başarısız bir araştırmaya ayırdı.

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder