Dünyanın En Büyük Yılanı ve diğer 10 dev yılan
Bir Tyrannosaurus rex kadar uzun tarih öncesi yılanlar olan Titanoboa ve Vasuki'den günümüz pitonlarına ve insanları bütün olarak yutabilen boa yılanlarına kadar, bunlar dünya üzerinde yaşamış en büyük, en ağır ve en uzun yılanlardır.

Bir Tyrannosaurus rex kadar uzun tarih öncesi yılanlar olan Titanoboa ve Vasuki'den günümüz pitonlarına ve insanları bütün olarak yutabilen boa yılanlarına kadar, bunlar dünya üzerinde yaşamış en büyük, en ağır ve en uzun yılanlardır.

Zarif desenli vücutları, bir savaş uçağından daha hızlı giden yırtıcı saldırıları ve hatta "uçma" kapasiteleri ile yılanlar büyüleyici bir sürüngen grubudur. Bazıları özellikle bir özelliğiyle dikkat çeker: devasa boyutları.

Boa yılanlarından ağsı pitonlara kadar, gezegenimizi bazı inanılmaz yılan ağır sikletleri ile paylaşıyoruz. Bu yırtıcılar Güneydoğu Asya, Güney Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında bulunur. Peki dünyanın en büyük yılanları ne kadar büyük? Ve tarihteki soyu tükenmiş en büyük yılanlar hangileridir?

Boyutun doğru bir şekilde ölçülmesi zor olabilir - özellikle de uzun süre önce ölmüş türler söz konusu olduğunda. Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi sürüngenler koleksiyonu kıdemli küratörü Patrick Campbell Live Science'a verdiği demeçte, tarihi kayıtları doğrulamanın zor olabileceğini ve yılan derilerinin gözle görülür bir bozulma olmadan esneyebileceğini, bunun da fazla tahminlere yol açabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanından dev yılanlara ait "birkaç doğrulanmış kayıt" olduğunu söyledi. Aşağıda bu devasa yılanların bir örneği yer almaktadır.

İşte dünyanın en büyük, en ağır ve en uzun yılanlarının, yılan devlerinin en küçüğünden şimdiye kadar var olmuş en büyüğüne- Tyrannosaurus rex büyüklüğünde bir dev - doğru azalan bir listesi.

 

 1. Orta Afrika Kaya Pitonu (16,5 feet'e kadar)

Oregon Hayvanat Bahçesi'ne göre Orta Afrika kaya pitonu (Python sebae) Afrika'nın en büyük yılanıdır. Son derece uyumludur ve savan, orman ve çöl habitatlarında eşit derecede rahat olduğu Sahra altı Afrika'nın her yerinde bulunur. Animal Diversity Web'e (ADW) göre bu pitonlar ortalama 9,8 ila 16,5 fit (3 ila 5 m) uzunluğundadır.

Birmanya pitonları gibi Orta Afrika kaya pitonları da antilop ve timsah gibi büyük avları yutabilir. Bazen insanlar bile menüde yer alır: Afrika kaya pitonlarının insanlara saldırdığına ve hatta kısmen tükettiğine dair çeşitli kayıtlar vardır. Bu yılanlar, diğer birçok yılan türüyle paylaştıkları bir özellik olan son derece esnek çeneleri sayesinde bu kadar büyük avları yutabilmektedir. Campbell, "Avlarını yutmak üzereyken üst ve alt çenelerini birbirinden ayırabildikleri için, genellikle kafa boyutlarından çok daha büyük olan şeyleri alabilirler" dedi.

 

 1. Kral Kobra (18,7 feet)

Kabarık başı ve zehirli dişleriyle kral kobra (Ophiophagus hannah) tehditkâr bir figür çizer - üstelik sadece ısırığının bir fili öldürebilecek kadar güçlü olmasından dolayı değil. Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Koruma Biyolojisi Enstitüsü'ne göre, Asya'ya özgü olan kral kobralar 16 feet (5 metre) uzunluğa ulaşabilir Guinness Dünya Rekorları'na göre, şimdiye kadar kaydedilen en uzun kral kobra, 1930'ların sonunda Londra Hayvanat Bahçesi'nde 18,7 feet (5,71 m) uzunluğa ulaşan tutsak bir yılandı- kabaca bir nakliye konteyneri uzunluğunda.  Dünya Savaşı patlak verdiğinde, hayvanat bahçesinin bombalanması halinde şehre kaçmasını önlemek için öldürülmüştür.

Zehirli yılanlar genellikle devasa boyutlara ulaşmazlar. Campbell, avlarını tek bir ısırıkla hareketsiz hale getirme yeteneklerinin, beslenmek için tipik olarak büyüklüklerine veya güçlerine güvenmeleri gerekmediği anlamına geldiğini söyledi. Ancak kral kobraların "kuralın bir istisnası" olduğunu ve onları dünyadaki en uzun zehirli yılan yaptığını söyledi.

 

 1. Birmanya Pitonu (18,8 fit)

Birmanya pitonları (Python bivittatus) dünya çapında 41 piton türünden biridir. Birmanya pitonları Güneydoğu Asya'ya özgüdür ve hayata ağaçlarda başlarlar, ancak yetişkinliklerinde boyutları onları yere inmeye zorlar. Guinness Dünya rekorlarına göre, kaydedilen en büyük Birmanya pitonu, 18,8 fit (5,74 m) uzunluğundaki Baby adlı tutsak bir yılandı. Vahşi doğada bu yılanlar düzenli olarak 16 feet (4,9 m) uzunluğa kadar uzanır - timsahları avlayacak kadar büyüktür.

İstilacı bir tür olduğu Florida'da şimdiye kadar bulunan en büyük Birmanya pitonu 2022 yılında yakalanmıştır. Bu piton 215 pound (97,5 kg) ağırlığında ve 17,7 feet (5,4 m) uzunluğundaydı.

Bu yeterince etkileyici değilmiş gibi, Florida Everglades'teki (başlangıçta evcil hayvan olarak ithal edilen pitonların istilacı hale geldiği) Birmanya pitonlarını inceleyen araştırmacılar, bu yılanların aynı zamanda olağanüstü ev bulma içgüdülerine sahip olduğunu keşfetti: Araştırmacılar, Biology Letters dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, yer değiştiren pitonların burunlarını 20 milden fazla takip edebildiklerini yazdı.

 

 1. Küba Boası (19,6 feet'e kadar)

Lake District Vahşi Yaşam Parkı'na göre, Küba'ya endemik olan bu yanardöner pullu boalar Karayipler'deki en büyük yılanlardır. Reptiles & Amphibians dergisinde yayın yapan araştırmacılara göre 66 pound (30 kilogram) ağırlığında ve 18,5 feet (5,65 m) uzunluğunda olan Küba boaları (Chilabothrus angulifer), bazı raporlarda 19,6 feet'ten (6 m) daha fazla büyüyebildikleri iddia ediliyor- zamanlarının çoğunu ağaç dallarının etrafına dolanarak veya yerdeki kertenkele ve kemirgenleri arayarak geçiriyorlar.

Küba boaları benzersiz avlanma yöntemleri sayesinde de öne çıkar: Sürü halinde avlandıkları bilinen tek yılandır. 2017 yılında araştırmacılar, normalde antisosyal olan bu hayvanların stratejik olarak bir araya gelerek Küba milli parkındaki bir mağaranın ağzında bariyer oluşturduklarını ve tüneyen yarasaların uçuş yolunu kapattıklarını açıkladı. Bu da yılanların sıçramasını ve yarasaları havadan kapmasını sağladı.

 

 1. Hint Pitonu (21 feet'e kadar)

Muhtemelen Rudyard Kipling'in "Orman Kitabı "ndaki esrarengiz konuşan yılan Kaa'ya ilham veren tür olan Hint pitonunun (Python molurus) hikaye kitaplarındaki devasa boyutu sadece kısmi bir abartıdır: ADW'ye göre bu yılanlar 20,9 feet (6,4 m) uzunluğa ve neredeyse 220 pound (100 kg) ağırlığa ulaşabilir. Bu yaklaşık olarak yeni doğmuş bir fil yavrusunun ağırlığına eşittir.

Hindistan, Pakistan, Sri Lanka ve Nepal ormanlarına özgü olan bu sürüngenler, Birmanya pitonlarının yakın akrabalarıdır ve Nature dergisinde 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Birmanya pitonları gibi yüzlerinde 3,2 fit (1 m) uzaklığa kadar sıcak vücutlu hayvanlardan yayılan kızılötesi radyasyonu algılayabilen hassas bir zarla donatılmış "ısı çukurları" adı verilen yapılar bulunmaktadır. Bu adaptasyon, gece avlanan sürüngenleri avlarına doğru yönlendirmeye yardımcı olur.

 

 1. Ağsı Piton (32,8 fit)

Bir başka Güney Asya yerlisi olan ağsı piton (Malayopython reticulatus) -kendisine adını veren tekrar eden elmas şekillerinden oluşan bir desenle süslüdür- bugün dünya üzerindeki en uzun yılan olarak tanınmaktadır. 1912 yılına ait bir kayıtta, yakalanan bir pitonun 32,8 fit (10 m) uzunluğunda olduğu iddia edilmektedir- tipik bir okul otobüsü uzunluğunda - ancak bu rakamı doğrulamak zordur.

İngiltere Doğa Tarihi Müzesi'ne göre, ağsı pitonlar düzenli olarak 20,5 feet'in (6,25 m) üzerine çıkmaktadır. Guinness Dünya Rekorları'na göre, esaret altındaki en uzun ağsı piton 25,2 fit (7,7 m) ölçülmüştür.

Büyüklüğü, huysuz doğasıyla birleştiğinde, zaman zaman insanlar için ölümcül olduğu kanıtlanmıştır: 2018'de yaşanan bir olayda, Endonezya'da bir kadın tamamen giyinik bir halde, şişmiş bir pitonun karnında bulundu. Yine de bu yaratıklar şefkatli de olabilir. San Diego Hayvanat Bahçesi'ne göre, diğer piton türlerinde olduğu gibi, dişiler yumurtalarını hassas bir şekilde çevreler ve yavrulara aktarılan ısıyı üretmek için kaslarını ritmik olarak kasıp soğuğa karşı hayatta kalma şanslarını artırır.

 

 1. Yeşil Anakonda (33 feet'e kadar)

Yeşil anakondalar (Eunectes murinus) Amazon'daki bataklıklarda ve akarsularda sessizce sürünerek 30 fit (9 m) uzunluğa ulaşacak kadar yaşayabilirler.

Tarihi kayıtlar göz önünde bulundurulduğunda, muhtemelen ağsı pitonlar kadar uzun değillerdir. Bununla birlikte, Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Koruma Biyolojisi Enstitüsü'ne göre, yeşil anakondalar bugün Dünya'daki en ağır yılan türüdür ve bu yılanların bazıları 550 pound (250 kg) ağırlığındadır- bir bebek kuyruklu piyanosuna eşdeğerdir. Bu iri yılanlar bu devasa cüsselerini kapibaralar, kaymanlar ve geyiklerden oluşan avlarını sıkıştırmak için kullanıyor.

En büyük yeşil anakonda için resmi bir kayıt yok, ancak 2016 yılında Brezilya'daki inşaat işçileri 33 feet (10 m) uzunluğunda ve 880 pound (399 kg) olduğu tahmin edilen bir yılana rastladı.

Yaygın inanışın aksine, daralma tek başına boğulma yoluyla ölüme neden olmaz. "Avlarının etrafını saran vücutlarının saf kas kütlesi temelde bir kalp krizine neden olur. Esasen kalbin ritmini ve dolaşımını durdurur," diyor Campbell. "Bu da avı hareketsiz hale getirir ve daha sonra bütün olarak yutmak için zaman ayırabilirler- normalde önce kafa."

 

 1. Gigantophis Garstini (32 feet'e kadar)

Günümüz yılanları inanılmaz boyutlara ulaşabilirken, tarih öncesi yılanlar bu günümüz rekorlarının çoğunu geride bırakmıştır. Örneğin Gigantophis garstini, bir PLOS blog yazısına göre, araştırmacıların 23 ila 32 fit (7-10 m) uzunluğunda olduğunu tahmin ettiği bir vücut üzerinde yaklaşık 40 milyon yıl önce sürünen iri bir canavardı.

Mısır'da 1901'de keşfedilen bu yılan, geniş anatomisini erken dönem fil ataları (yaklaşık bir tapir büyüklüğünde) gibi avların etrafına sarabiliyor ve onları bütün olarak yiyebiliyordu. Araştırmacılar Gigantophis'in Hindistan'da fosilleri bulunan Madtsoia adlı soyu tükenmiş bir başka dev türle akraba olduğunu keşfederek dev yılanların dehşet saltanatının bir zamanlar Asya'nın bazı bölgelerine de yayıldığını ortaya koydu. Keşfinden sonra neredeyse 100 yıl boyunca Gigantophis garstini dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yılanı unvanını elinde tuttu- ta ki daha büyük örnekler ortaya çıkana kadar.

 

 1. Palaeophis Colossaeus (39 fit)

Dev yılanlar karayla sınırlı değildi: Dünya'nın tarih öncesi denizleri de Palaeophis colossaeus gibi canavarlar barındırıyordu. Bu deniz yılanı, 100 milyon yıl önce bir zamanlar Kuzey Afrika'nın bazı bölgelerinde uzanan eski bir okyanusu geçmiştir. Acta Palaeontologica Polonica dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, fosilleşmiş iskeleti günümüz Sahra Çölü'nde keşfedildiğinde, araştırmacılar 1999 ve 2003 yıllarında saha gezileri sırasında toplanan örneklerden bu türün 39 feet (12 m) uzunluğa ulaşmış olabileceğini hesapladılar. Bu da onu şimdiye kadar bulunan en uzun deniz yılanı ve bilinen en uzun yılanlardan biri yapıyor.

Yılanın kafası hiçbir zaman keşfedilemedi, ancak araştırmacılar iskeletinden bu devasa yaratığın ağzının küçük balinaları bütün olarak tüketecek kadar büyük olduğunu belirledi.

Onun soyundan gelenler kıyaslandığında oldukça küçüktür. Günümüzde deniz yılanlarının boyu nadiren 6,5 feet'i (2 m) geçmektedir.

 

 1. Titanoboa Cerrejonensis (42,7 fit)

Bir T. rex büyüklüğünde ve 1,25 ton (1,13 metrik ton) ağırlığında bir yılan olan Titanoboa cerrejonensis, bir korku filmi için uydurulmuş hayali bir canavar değil, bir zamanlar Güney Amerika'nın nemli ormanlarında ve nehirlerinde sürünerek yaşamış gerçek bir yaratıktır. Titanoboa şimdiye kadar var olduğu bilinen en büyük yılanlardan biriydi.

Geçmişi 60 milyon yıl öncesine dayanan bu yılan, bölgedeki modern anakondaların ve boaların tarih öncesi büyükbabasıydı. Yaklaşık 250 omuru, timsahlar ve nehir balıklarından oluşan bir diyetle beslendiği 42,7 fit uzunluğunda (13 m) devasa bir iskelet oluşturuyordu. Indiana Üniversitesi'ne göre 2,500 pound (1,130 kg) ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir.

Fosilleşmiş kalıntıları 2000'li yılların başında, Kolombiya'daki jeolojik bir alan olan Cerrejón Formasyonu'nun kayalarına saplanmış olarak keşfedildi. Ancak dışarıda hâlâ gizlenen başka devler de olabilir.

Campbell, "Titanoboa'dan daha büyük ya da daha büyük başka bir yılan olma ihtimaline kapıyı kapatmıyorum," dedi. "Sadece henüz bulamadık."

 

 1. Vasuki İndicus (50 feet'e kadar)

Titanoboa on yılı aşkın bir süredir bilinen en büyük yılan rekorunu elinde tutarken, Nisan 2024'te yeni bir rakip duyuruldu. Hindistan'daki bir madenden çıkarılan Vasuki indicus, en yüksek tahminle Titanoboa'dan 6,5 feet (2 metre) daha uzun olacaktı.

Bu dev, soyu tükenmiş yılan adını Hinduizm'de yılanların efsanevi kralı olan Vasuki'den almıştır. Fosilleşmiş omurları onun tamamen yetişkin bir birey olduğunu ve muhtemelen 36 feet ile 50 feet (11 ile 15 m) uzunluğunda olduğunu göstermektedir. Bu da V. indicus'u şimdiye kadar yaşamış bilinen en büyük yılan yapmaktadır.

Vasuki yaklaşık 47 milyon yıl önce yaşamıştır. Afrika, Hindistan, Avustralya, Güney Amerika ve Güney Avrupa'da geç Kretase döneminde (100,5 milyon ila 66 milyon yıl önce) ortaya çıkan Madtsoiidae adlı soyu tükenmiş bir yılan ailesine aittir.

Araştırmacılar bu türün geniş, silindirik bir vücuda sahip olduğuna ve karada yaşadığına inanıyor. Büyük olasılıkla, boa ve piton gibi modern yılanlara benzer şekilde, avını daraltarak öldüren bir pusu yırtıcısıydı.

Bu yazı LIVESCIENCE’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum