Çürümüş 8.000 Kilometrelik Deniz Yosunu Tabakası Florida'yı Tehdit Ediyor
Çürümüş 8.000 Kilometrelik Deniz Yosunu Tabakası Florida'yı Tehdit Ediyor

Bilim insanları alglerin etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladıkça, 8.047 kilometre (5.000 mil) boyunca uzanan muazzam bir deniz yosunu halısı Florida ve Meksika sahillerinde sorunlara neden olmaya hazırlanıyor.

"Büyük Atlantik Sargassum Kuşağı", Batı Afrika kıyılarından Meksika Körfezi'ne uzanan devasa bir kahverengi alg patlamasıdır. Yaklaşık 20 milyon ton ağırlığıyla dünyanın en büyük deniz yosunu bitkisidir ve uzaydan görülebilir.

Deniz yosunu genellikle oldukça zararsızdır ve balıklar için yaşam alanı sağlamak ve karbondioksiti emmek gibi faydaları vardır. Ancak ABD'nin yaklaşık iki katı genişliğindeki sargassum, okyanus akıntıları onu karaya doğru ittiği için sahilleri mahvedebilir.

 

Fotoğraf: Sargassum gelgitle birlikte karaya vuruyor. (Marshalgonz/Canva Pro)

NBC News’den Denise Chow haberine göre, Sargassum Kuşağı'nın sonuçları son 10 yıldır bilim insanlarını endişelendiriyor olsa da, uzmanlar bu yılki artışın özellikle endişe verici olduğunu söylüyor.

Florida Atlantic Üniversitesi'nin Harbour Branch Oşinografi Enstitüsü'nde araştırma profesörü olan Brian LaPointe, NBC News'e “İnanılmaz” dedi. "Uydu görüntülerinde gördüğümüz şey, temiz bir plaj yılı için iyiye işaret değil."

Kırk yıl boyunca sargassum üzerine çalışan LaPointe, haber kaynağına Key West'teki plajların, genellikle Mayıs ayında kıyıya vuran yığınlara rağmen, alglerle kaplı olduğunu söyledi. Cancun, Playa del Carmen ve Tulum gibi Meksika'daki plajlar da bu hafta büyük miktarda sargassum birikmesine hazırlanıyor.

Güney Florida Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi'nde yardımcı araştırma profesörü olan Brian Barnes, NBC News'e verdiği demeçte, deniz yosunu kütlesinin boyutu her yıl büyüyor - 2018 ve 2022'de rekor artışlar yaşanmıştı. Bu yıl, şimdiden bu rekorlara yaklaşıyoruz dedi.

Sky News'e göre alg kütlesinin olumsuz etkileri çok çeşitlidir - kıyı ekosistemlerini yok edebilir, mercanları boğabilir, vahşi yaşama zarar verebilir, altyapıyı tehdit edebilir ve hava ve su kalitesini düşürebilir.

2019'da yapılan bir çalışma, ormansızlaşma ve gübre kullanımının, iklim değişikliğinin etkileri daha da kötüleşen kütlenin endişe verici büyüme hızından sorumlu olabileceğini öne sürdü.

Ayrıca, karaya vuran sargassum ölüp çürürken, Insider'ın daha önce bildirdiği gibi "belirgin bir çürük yumurta kokusu" vardır ve bu hem Meksika hem de Florida'da turizm için büyük bir soruna neden olmuştur.

Örneğin, Meksika'daki oteller ve tatil köyleri, sargassum sahillerinden kurtulmak için her yıl milyonlar harcıyor ve onu toplayıp başka bir yere taşımak için işçi tutuyor.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum