Kanser Teşhisi Yapay Zekâ İle Daha Kolay
Kanser Teşhisi Yapay Zekâ İle Daha Kolay

Sağlık sektöründe teknoloji alanında çığır açan Paige, kansere karşı mücadelede Microsoft ile güçlerini birleştirerek, dijital patoloji ve onkoloji için dünyanın en büyük görüntü tabanlı yapay zekâ modellerini geliştirerek, kanser teşhisinde yaptıkları çalışmalarda ilerleme kaydetti.

Uçtan uca dijital patoloji çözümleri ve klinik yapay zekâ alanında küresel bir lider olan Paige, birden fazla kanser türünde yarım milyon patoloji lamından, bir milyardan fazla görüntü kullanarak bugün mevcut olan diğer tüm görüntü tabanlı yapay zekâ modellerinden çok daha büyük olan ve milyarlarca parametre ile yapılandırılan ilk büyük yapay zekâ modelini geliştirdi. Bu geliştirilen model, kanserin ince karmaşıklıklarını yakalamaya yardımcı olacak ve onkoloji ve patolojinin sınırlarını zorlayan yeni nesil klinik uygulamalar ve hesaplamalı biyobelirteçler için yapı taşı görevi görecektir.

Paige'de Teknolojiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Razik Yousfi, "Paige, kurulduğu günden bu yana inovasyonun ön saflarında yer aldı ve Microsoft'un uzmanlığını ve muazzam bilgi işlem gücünü Paige'in yapay zekâ, teknoloji ve dijital patoloji alanlarındaki derin uzmanlığıyla birleştirerek kanser görüntülemede en son teknolojiyi önemli ölçüde ilerleteceğimize inanıyoruz. Bu modelin geliştirilmesiyle, her gün kanserden etkilenen milyonlarca insanın hayatını iyileştirmeye yardımcı olacağız" dedi.

Geliştirmenin bir sonraki aşamasında Paige, petabayt ölçeğindeki eşsiz klinik veri arşivinden çeşitli kanser türlerinde dört milyona kadar sayısallaştırılmış mikroskobik lamını bir araya getirecek. Paige, teknolojiyi geniş ölçekte eğitmek için Microsoft'un gelişmiş süper bilgisayar altyapısını kullanacak ve nihayetinde Azure Bulut Platformu ile dünya genelindeki hastanelere ve laboratuvarlara dağıtacak.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum