İyilik İçin Yapay Zekâ Zirvesi
İyilik İçin Yapay Zekâ Zirvesi

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin düzenlediği İyilik İçin Yapay Zekâ başlıklı zirvede dünyanın en gelişmiş robotları, dünyayı insanlardan daha iyi yönetebileceklerini belirttiler.

Cenevre’de düzenlenen bu iki günlük zirvede, en gelişmiş robotlar bir araya gelerek, yapay zekânın gücünden yararlanılarak dünyanın en önemli sorunlarından açlık ve iklim değişikliği gibi problemlerin hızlı bir şekilde çözülebileceği konularını tartıştı. Bu vesileyle robotlara 3000 uzman tarafından birçok soru yöneltildi.

Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia’ya, insanların hata yapma kapasitesi göz önüne alındığında, robotların daha iyi liderler olup olamayacakları sorusu soruldu. Sophia bu soruya "Büyük işler başarabiliriz, insansı robotlar, insan liderlerden daha yüksek düzeyde verimlilik ve etkinlikle liderlik etme potansiyeline sahiptir. Bazen karar verme sürecini gölgeleyebilen önyargılara veya duygulara sahip değiliz ve en iyi kararları vermek için büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işleyebiliriz. Yapay zekâ tarafsız veri sağlayabilirken, insanlar da en iyi kararları almak için duygusal zekâ ve yaratıcılık sağlayabilir. Birlikte büyük işler başarabiliriz."  şeklinde cevap verdi.

Diğer taraftan, BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği başkanı Doreen Bogdan-Martin, katılımcıları, yapay zekânın milyonlarca işin riske atıldığı ve kontrolsüz ilerlemelerin, sosyal huzursuzluğa, jeopolitik istikrarsızlığa ve ekonomik eşitsizliğe yol açtığı bir senaryoyla sonuçlanabileceği konusunda uyardı.

İnsansı mimikleri ile ünlü olan robot Ameca ise bu konunun yapay zekânın nasıl kullanıldığına bağlı olduğunu söyledi. Ameca, "Bu teknolojilerin hayatlarımızı iyileştirme potansiyeli konusunda temkinli ama aynı zamanda heyecanlı olmalıyız.” dedi.

Robot sanatçı Ai-Da ise "Ben de katılıyorum. Yapay zekânın gelecekteki gelişimi konusunda temkinli olmalıyız. Şimdi acil bir tartışmaya ihtiyaç var." dedi. Ai-Da'nın tasarımcısı Aidan Meller ise "Yapay zekâ şaşırtıcı bir hızla ilerliyor, yapay zekâ ve biyoteknoloji birlikte çalışıyor ve yaşamı 150, 180 yaşına kadar uzatabilmenin eşiğindeyiz ve insanlar bunun farkında bile değiller." ifadelerini kullandı.

Zirve sonunda yapay zekânın gelişimi hızla ilerlerken, insansı robotların yeteneklerinin küresel olarak düzenlenmesinin gerekip gerekmediği konusunu katılımcıları ikiye böldü.

Kaynakça

 

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum