İlk Robot Orkestra Şefi: EveR 6
İlk Robot Orkestra Şefi - EveR 6

Android robot olan EveR 6,  30 Haziran Cuma akşamı Seul'de şef kürsüsüne çıkarak Güney Kore Ulusal Orkestrası’nı yönetti ve ülkenin ilk robot orkestra şefi oldu.

Kore Endüstriyel Teknoloji Enstitüsü tarafından tasarlanan iki kollu robot, ilk kez ülkenin ulusal orkestrasının önde gelen müzisyenleriyle Kore Ulusal Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. İnsansı bir yüze sahip olan robot, önce seyircilerin önünde eğilerek seyircileri selamladı ve canlı gösterinin temposunu kontrol etmek için kollarını sallamaya başladı. İnsansı robot EveR 6,  30 Haziran akşamı sergilenen beş parçadan üçüne eşlik etti.

Orkestrayı robotla birlikte yöneten orkestra şefi Choi Soo-yeoul, "orkestra şeflerinin hareketlerinin çok ayrıntılı olduğunu, EveR 6, bu kadar ayrıntılı hareketleri hayal ettiğinden çok daha iyi sunabildiğini ancak EveR 6'nın dinleyememe probleminin olduğunu" belirterek ilk robot orkestra şefi olan EveR 6’nın beklenenden iyi bir iş çıkardığını belirtti.

Geleneksel Kore müziği üzerine çalışan ve orkestrayı izlemeye gelen Lee Young-ju ise, "robotun hareketleri, ritmi tutmada kusursuz olsa da orkestrayı toplu ve anında çalışmaya hazır tutma yeteneğinden yoksun olduğunu ve bu özelliğin bir orkestra şefinde kesinlikle olması gerektiğini" belirtti.

Bakalım ileriki günlerde EveR 6 daha da geliştirilip, eksiklikleri tamamlanarak orkestrayı tek başına yönetebilecek mi?

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum