Einstein Tekrar Haklı Çıktı
Astronot Scott Kelly uzaydayken, o sırada ondan altı saniye daha büyük ikiz kardeşi Mark Dünya’da kalarak rölativiteye göre ondan biraz daha yaşlı oldu.

Öncelikle, genel bilgi için daha önce sitemizde yayınlanmış olan Zaman Kavramı ve İkizler Paradoksu yazısına başvurabilirsiniz. Einstein’in önermesine göre, zaman, hareket halinde olan nesneler için durgun olan nesnelere göre daha yavaş akıyor. Aynı zamanda kütle çekimine yaklaştıkça da daha yavaş akar. Scott Dünya’nın yörüngesindeyken, kardeşi Mark zamanı daha hızlı yaşıyordu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Scott Kelly

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Scott Kelly, Dünya’nın etrafında saatte 17,500 mil (28,000 km) hızla hareket ederken kardeşi Dünya’da ona göre durgun haldeydi. Daha hızlı hareket edip ivmelendikçe, zaman yavaşlar. Bu durumda Mark, Scott’a göre 5 milisaniye daha fazla yaşamış oldu.

Bu olay, “zamanın genişlemesi” olarak biliniyor ve Kelly kardeşler bu olayın iki durumunu da gözlemeyi sağlıyorlar: birbirlerine göre ne kadar hızlı hareket ettikleri ve ikisinin de kütle çekimine göreli yakınlığı.

NASA araştırmacıları, uzay yolculuğunun vücudu nasıl etkilediğini bu ikizleri kullanarak çalışacaklar. Yapılan çalışmalar Twins Study sayfasından takip edilebilir.

Durumu kısaca açıklayan MinutePhysics videosu:

Kaynaklar
http://www.sciencealert.com/in-space-scott-kelly-aged-more-slowly-than-his-brother-on-earth-and-here-s-why
http://interestingengineering.com/astronaut-scott-kelly-aged-slower-than-his-twin-while-in-space/

Görsel Kaynaklar: NASA

Nergis Cesur
Yıldız Teknik Üniversitesi / Yüksek Enerji Astrofiziği Yüksek Lisans - Şahsıma ait olan istisnasız tüm yazılar Fizikist için yazılmıştır Diğer tüm platformlardakiler kesinlikle izinsiz alınmış kopyalardır

1 yorum

  • Veysi Kaya
    Veysi Kaya
    7 yıl önce

    Albert zaten haklıydı niye tekrar haklı çıksınki..