Dizinizde oluşan yırtıkların iyileşmesine burnunuz yardım edebilir
Diz eklemi yaralanmalarının iyileştirilmesinde, dizde yeni kıkırdak oluşumunun sağlanması için burun kıkırdağının kullanımı gelecek vadeden çalışmalar arasında.

Bu çalışma ilk kez İsviçre’de doktorlar tarafından, diz dokusunda ağrılı ve osteoartride neden olan yırtıklar bulunan hastalar üzerinde denenmiş. Aslında, kıkırdak onarımı hakkında literatürde oldukça az bilgi var. Bugünkü bilgilerle kıkırdak onarımı greftler yada kıkırdak hücrelerinin enjeksiyonu yoluyla yapılabiliyor. Enjekte edilecek hücreler, kadavralardan yada kişinin kendi vucudundaki sağlıklı kısımlardan alınabiliyor. Kullanılan bir başka tedavi yöntemi ise, kıkırdak dokusunun üzerinde küçük kesikler oluşturulması ve bu kesiklerden progenitor hücrelerin göç ederek kıkırdağın onarımını sağlamasıdır. Yapılan son çalışmalarda görüldüğü üzere, burundaki kıkırdak hücrelerinden yeni doku oluşumu sağlandığında bu hücreler, dizdeki kıkırdak dokusunun mekanik dayanımına adapte olabiliyor. Bu hücrelerin elde edilmesi, kişinin dizinde tedavi amacıyla kesiklerin oluşturulmasından çok daha kolay bir işlem.

The Lancet’te yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar; hastanın burun deliklerini ayıran bölmeden küçük bir doku parçası alıyorlar, bu doku parçasını enzimler aracılığıyla değişime uğratıyorlar ve bu por yapılı membran üzerinde hücrelerin büyümesini sağlıyorlar. Bu yapı, diz eklemlerine transplante edildiğinde, diz kıkırdağının karakteristik özelliklerini alarak büyüyor. Diz kıkırdağının oluşup oluşmadığı, araştırmacılar tarafından yeni oluşan dokunun yapısal analizi ile belirleniyor.

Bu yöntem sayesinde, hastalar daha az acı çekiyor ve tedavi sürecinde günlük yaşantılarını devam ettirmede bir sorun yaşamıyorlar.

Kaynak
http://www.sciencemag.org/news/2016/10/tear-your-knee-maybe-your-nose-can-help-it-heal

Halime Serinçay
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

0 yorum