CERN Hakkında Yanlış Bilinenler
CERN hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar...

1- CERN'de bütün yapıların yerin altında olduğu algısı

Halbuki deney alanları hariç ofisler, kontrol merkezleri ve toplantı salonları gibi araştırmacıların en çok vakit geçirdiği binalar yerin üstünde. İşte yerleşkenin tepeden görüntüsü:

2- Melekler ve Şeytanlar'da bahsi geçen lazerle retina taraması

Deney alanlarına girerken retina taraması olduğu doğru ancak bu lazerle değil fotoğraflama sistemiyle gerçekleşiyor. Her ne kadar CERN’in adının duyulmasında etkisi olsa da kitabın yanlış bilgiler de içerdiğini belirtmek gerek.

3- Tanrı Parçacığının ilahi bir parçacık olduğu

Asıl adı Higgs Bozonu olan parçacık medyada Tanrı Parçacığı olarak zikrediliyor. Nedeni ise Leon Lederman'ın  bir türlü bulunamayan Higgs bozonu hakkındaki kitabına verdiği Tanrı'nın Belası Parçacık isminin Tanrı Parçacığı olarak değiştirilmesi.

4- Büyük Hadron Çarpıştırıcısı(LHC)'nın  radyasyon yayarak çevreye ciddi  zarar verdiği

LHC'nin yer altında olmasının canlılara zarar vermesiyle hiçbir alakası yok. Aksine deneyin sağlıklı sonuçlar vermesi ve dışardan gelen kozmik ışınlardan etkilenmemesi için yer altına inşa edilmiştir. Bunlar ise CERN'de yetişen koyunlar ve emin olun radyasyonsuzlar.

Ebru Şimşek
Boğaziçi Üniversitesi / Fizik Yüksek Lisans - Boğaziçi à niversitesi Fizik Mezunu Boğaziçi à niversitesi Fizik Yüksek Lisans Öğrencisi Deneysel yüksek enerji ve parçacık fiziği

0 yorum