Buz Kovasına Girmek Ne Kadar Sağlıklı?
Buz Kovasına Girmek Ne Kadar Sağlıklı?

Normal vücut sıcaklığımız 36-37 santigrad derece arasındadır. Bunun altına düştüğünde veya üstüne çıktığında metabolik değişimler başlamaktadır.

Dış ortamda bir sıcaklık değişimi olduğunda cilt ve cilt altı yağ dokusu bu sıcaklık değişimine adaptasyon sağlamaya çalışır. Soğukta damarlar büzülür, sıcakta ise gevşeyerek tepki gösterir. 

Sıcaklık Düşüşünün Dereceleri Vardır

Banyo yaparken kullandığımız ideal su sıcaklığı 37-41 derece arasındadır. 41 derecenin üstü sıcaklık ise genelde kaplıcalardadır.

Serinlemek için girdiğimiz deniz veya havuz suyunun sıcaklığı 20-30 derece arasındadır. Bunu vücut tolere eder, herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak sıcaklık 18 derecenin altında ise özellikle cilt altı yağ dokusu ince olan kalp-damar hastaları, tansiyon, şeker hastaları olumsuz etkilenmeye başlar. Bu risk 12 derecenin altında ise daha fazla artmaktadır.

Elbette soğuk suya maruz kaldığımız süre de önemlidir. Birkaç saniyelik bir soğuk etkisi ile dakikalara uzayan etkinin yarattığı risk aynı derecede olmaz.

Kritik Sıcaklık Değerine Dikkat Edin

Soğuk uygulaması sıcaklık değerine dikkat edildiğinde en basit ve en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Örneğin venöz yetmezliği olanlarda bacaklara duş sonrası soğuk su uygulamanın faydası vardır. Ancak bu tedavilerin varlığı soğuk duş tedavisinin herkes için faydalı olabileceği anlamına gelmez. Kritik sıcaklık değerini kalp-damar hastaları için “18 derece”, sağlıklı bireyler için de “12 derece” olarak söylenebilir. 

BÜŞRA ÇETİN
Medikal Pazarlama Uzmanı Lisansımı "Genetik Mühendisliği" bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisansımı Marmara Üniversitesi "Eczacılık-Farmakoloji" bölümde tamamladım. Yeni şeyler öğrenip bunları çevremdekiler ile paylaşmaktan keyif alıyorum. Umarım siz de okurken keyif alırsınız :)

0 yorum