Bilişim Teknolojisinin Gelişimi ve Yazılıma Giriş
Teknoloji günümüzün olmazsa olmazı. Hemen her bireyin elinde akıllı telefonu, iş adamları ve iş kadınlarının kollarında bilgisayar çantaları, öğrencilerin ellerinde tabletleri var. Peki nedir bizi baştan sona sarmalayan bu teknoloji?

Teknoloji Latince'den gelen techne (sanat) ve logos (sözcük) kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. Tam manası ise bilimin günlük yaşam ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik uygulamalarıdır. İlk insanlar avlanmışlar, sonrasında tarımı keşfetmişler ve tarım aletlerini icat etmişlerdir. Sanayi devrimiyle hızlanan teknolojik gelişimleri daha sonra cep telefonu ve bilgisayar gibi günümüzün olmazsa olmazları takip etmiştir. Bu gelişim  günümüze dek sürmüş ve daha büyük bir ivme ile ilerlemeye de devam etmektedir. Teknolojinin belki de en hızlı gelişim gösterdiği alan bilişim teknolojisidir.

Bilişim teknolojisinin günlük hayattaki örnekleri saymakla bitmez. Cep telefonları, bilgisayarlar, elektrikli ev aletleri (çamaşır makinesi, bulaşık makinesi), asansörler vb. her türlü aletin bilişim teknolojisi ile bir ilişkisi bulunmaktadır. Fakat bilgisayarların bilişim teknolojisinin en büyük icadı olduğunu inkar edemeyiz.

Bilgisayarın tarihçesi 1600’lü yıllara dayanıyor. İlk bilgisayarın bir abaküs olduğu söylenir. 1642 yılında Blaise Pascal toplama ve çıkarma işlemlerini yapabilen ilk hesap makinesi ya da diğer bir deyisle ilk bilgisayarı yapmıştı. Bilim insanlarının hiç bitmek bilmeyen öğrenme merakı ve araştırmaları sayesinde bir abaküs ile başlayan serüven günümüz kompleks bilgisayarlarına kadar ulaşmıştır.  

Bilgisayarlar 3 ana temelden oluşmaktadırlar: Uygulamalar (Word, Excel, Explorer, MSN, C Compiler vb.), İşletim Sistemleri (Windows, Linux, Mac OS vb.) ve Donanım. Donanım kısmı ekran, klavye, fare, CD oynatıcı, yazıcı, tarayıcı, modem vb.den oluşmaktadır. İşletim sistemi ve uygulamalar bilgisayarın yazılım kısımlarıdır. İşletim sistemi bilgisayardaki donanımları yönetmek ve uygulamaları komut etmek için kullanılan yazılım programlarıdır. Uygulamalar ise bilgisayarda çesitli amaçlarımız için kullandığımız ve programlama dilleri ile (Java, C, C++, Perl, Prolog, Matlab) hazırlanmış yazılımlardır.

Peki yazılım nedir? Yazılım ise bilgisayar komutları ya da verilerdir. Elektronik olarak saklanabilen (donanım hariç) her türlü şey yazılımdır. Üç çeşit yazılım vardır: Sistem yazılımı (system software) , uygulama yazılımı (application software) ve zararlı yazılımlar (malicious software ya da malware). İşletim sistemi ve derleyiciler (compilers) sistem yazılımlarıdır. Bilgisayar donanımlarını işletmeye yararlar. Uygulama yazılımları çeşitli programlama dillerini  kullanarak kullanıcının dilediği işleri yapmasına imkan veren yazılımlardır. Bazı uygulama yazılımları sadece belli işletim sistemlerine özgüdür ve başka işletim sistemlerinde çalışmazlar. Son olarak zararlı yazılımlar bilgisayara zarar veren ve bilgisayarın işlemleri yapmasına engel olan yazılımlardır.

Yazılımdan da bahsetmişken ardından ilk olarak sormamız gereken soru ‘Bilgisayar programı nedir’ olmalı. Bilgisayar programı bir bilgisayara herhangi bir istek ya da uygulamayı yaptırmaya yarayan komutların tamamına denir. Bir nevi bu komutları bilgisayarın anlayacağı biçimde (fakat bunlar programlama bilmeyen bir bireye tamamen karışık gelecek ifadelerdir) yazma sanatıdır. Bir programı bilgisayar dillerinden herhangi birini kullanarak farklı biçimlerde yazabiliriz fakat tüm kodların temelinde yatan algoritma aynıdır. Peki algoritma nedir? Algoritma bir problemi çözerken izleyeceğimiz yol haritasıdır. İşte bu yol haritasını ve herhangi bir bilgisayar dilini kullanarak oluşturduğumuz kodlar kümesine program diyoruz. Bu programı yazan kişiler ise programcı olarak adlandırılır. Bilgisayar programcılığı karmaşık görünse de aslında temelde yatan kurallar anlaşılır ve basittir. Bir bilgisayar programcısı olabilmek için yüksek matematik bilmek yada çok zeki olmak gerekmez. Sadece asla vazgeçmeden, sabırla pratik yapmak gerekir.

Günlük hayatımızda hemen her yerde bilgisayar programcılığından yararlanırız. En basitinden televizyonun düğmesine bastığımızda televizyonun açılması ve tekrar bastığımızda televizyonun kapanması bile bir programlama örneğidir. Bilgisayarımızda da kullanmaktan vazgeçemediğimiz programlar (tarayıcımız: Google Chrome, Microsoft Edge, Safari, Yandex ya da E-posta servisimiz: Gmail, Hotmail, YahooMail, YandexMail ya da Antivirüs programımız: Avast, Norton, McAfee, Avira ya da Resim Editörümüz Photoshop, Picasa gibi) bilgisayar programcılarının elinden çıkmıştır.

Görsel: http://www.codeanapp.co.uk/category/programming/

0 yorum